Pes Vašeho života

Pes Vašeho života

Domníval jste se že jste si pořídil psa který vám bude dělat společníka při vašem sportování (běhání) a on je to vlastně lenoch.. Nebo jste si myslel že jste přinesl domů psa aby se děti naučili odpovědnosti a přitom jste to vy který se poučil: už nikdy nic podobného neudělat.

Pořídit si psa znamená jakýsi svazek (se psem ) a jakýsi závazek na celý jeho život . Při pečlivé úvaze a při pečlivém plánování před nákupem (psa) můžete položit základy pro oboustranný báječný vztah.

Které otázky si položit

Úspěšná integrace psa do vašeho života vyžaduje pečlivé plánování. Tady je několik otázek které při pořizování psa je vhodné si (musíte) položit:

  • Proč chcete psa?
  • Proč chcete zrovna toto (určité ) plemeno?
  • Pes, nebo fenka?
  • Štěně, nebo pes dospělý?
  • Může psovi vyhovovat váš životní styl ?
  • Jste připravený i na výdaje které se psem souvisí?

 

Při vašich úvahách si musíte také uvědomit, že váš dům či byt pravděpodobně získá i trošku jiný - psí pach, co nemusí být každému příjemné, a že to můžou být i nenadálé a možná i noční veterinární pohotovosti a pod. Pes může zasahovat do vašeho (posvátného) život. stylu. Nebudete jej možná moct nechávat samotného přes noc doma a i vaše dovolená bude ovlivněna - musíte najít spolehlivé místo, nebo osobu kde by jste ho mohl během vaši nepřítomnosti nechat. Nesmí se zapomínat ani na náklady. Návštěva u veterináře může být nákladná (a často i v nečekanou a v nevhodnou dobu). Krmení, úprava psa a různé pomůcky (kartáče, vodítka, hračky a pod) nejsou taky zrovna nejlevnější.
Ovšem největší investice která vás čeká je váš čas. Počítejte minimálně s třemi 15 minut. procházkami denně. Váš pes bude možná potřebovat ale daleko víc než procházky - každodenně se pořádně proběhnout, házení míčem, náročnější cvičení, apod.

Připravte svůj domov

Než si přivedete psa domů musíte svůj domov pro něj řádně připravit. Když bydlíte v podnájmu měl by jste se dohodnout s majitelem jestli nemá námitky. Když chcete velkého psa, anebo psa který potřebuje hodně pohybu, budete potřebovat oplocené místo (kotec) kde jej můžete nechat venku nehlídaného. Musíte mít jistotu že štěkot vašeho psa nebude rušit sousedy nebo dokonce vás. Je vhodné ještě před příchodem psa rozdělit v rodině úkoly a odpovědnosti - kdo bude krmit,venčit, čistit, kartáčovat, uklízet po něm apod.
Jestli pořizujete psa pro děti, buďte připraven že jejich počáteční nadšení pravděpodobně brzo opadne a veškerá každodenní péče zbude na vás.

Teď když máte všechno připravené, přichází to nejdůležitější - vybrat správného psa. Bude to štěně, nebo pes dospělý?

Vychovávat psa může být docela zábavné a i uspokojivé. Štěně má čistý štít a tím máte příležitost ho vychovat tak, aby vyhovoval vám a vašemu život. stylu. Výchova štěněte znamená ale hodně práce a často i frustraci. Naučit ho na domácí řád a domácí pořádek je náročné a časté uklízení loužiček a hromádek taky není žádná legrace. Téměř každé štěně v průběhu dospívání rádo kouše do všeho co mu přijde do cesty a to bez jakýchkoliv zábran a mohou být při tom docela destruktivní - často se jim podaří rozkousat i vzácné a důležité věci. Většina štěňat zejména velkých sportovních plemen (labrador retr.) je plná energie a potřebují hodně pohybu. Nesmí se zapomínat ani na životnost psů : štěně znamená úvazek na 10-15 let.

Dospělý pes má výhody a nevýhody. Dospělý pes většinou již zná základy domácího řádu a povely - sedět, zůstat, chodí na potřebu ven, atd., ale z předchozího pobytu si může přinést i řadu nešvarů. V podstatě lže říct že jeho chování je již ustálené. Je nutné se také rozhodnout jestli to bude pes čistokrevní, nebo kříženec.
U čistokrevných psů víme co asi můžeme čekat a v podstatě známe jejich povahové rysy, chování i zdravotní profil. Čistokrevní psi jsou ale v důsledku časté příbuzenské plemenitby méně odolní (tvrdý) a to jak po fyzické tak i po psychické stránce. U kříženců si naopak nemůžeme být jisti co z nich a do jaké podoby a velikosti vyrostou, vždy je to malé riziko, ale na druhé straně nemívají tak extrémní výkyvy v povaze jak to vidíme u psů čistokrevných.

Plemeno

Při volbě psa čistokrevného musíte brát v úvahu jeho temperament, jeho rozměry, vzhled a jeho všeobecnou charakteristiku a měl by to být pes slučitelný s vašim život. stylem. Např.jestli chcete psa na hraní a zábavu, nepořizujte si např. neohrabaného baseta, pro rodiny kde jsou děti ideální pro svoji trpělivou povahu je zlatý retriever.

Pohlaví

Psi zejména nevykastrovaný, jsou náchylnější na toulání a také se spíš poperou s jinými psi než feny.. Psi (protože potřebují na více místech značkovat) potřebují většinou i delší procházky. U fen, do doby než je lze vykastrovat, bývá nepříjemné jejich hárání u kterého navíc hrozí i riziko nechtěného zabřeznutí.

Kde získat psa

Jedním z nejsnadnějších míst jsou psí útulky. Výběr psů tam bývá velký. Najdete tam jak křížence tak i psi čistokrevní. Asi 30 procent psů v útulcích bývá čistokrevných. Psi v útulcích jsou zdarma (?) a navíc můžete mít dobrý pocit, že jste zachránili psí život.

Od chovatele získáte psa čistokrevného a měl by jste od něj získat o vašem novém pejskovi podstatně více informací než jaké pravděpodobně získáte (dostanete) v útulku.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3