Laboratoř

Nezbytnou a hojně využívanou součástí naší kliniky je naše vlastní laboratorní zázemí, které nám umožňuje mít často velmi důležité údaje o zdraví vašich miláčků v rekordně krátké době. Z hlediska rychlého stanovení diagnózy a následné léčby je toto jedna z nejdůležitějších částí našeho pracoviště.

Provádíme zde vyšetření krve, moči, mikroskopická vyšetření aj. Tím že většinu vzorků můžeme vyšetřit v naší laboratoři, získáváme přehled o metabolismu pacienta většinou již během právě probíhající návštěvy, a tím výrazně urychlíme řešení případného problému. Vyšetření krve jako samozřejmá součást přednarkotizačního vyšetření může probíhat krátce před samotným zákrokem. Toto napomáhá snížit stres u zvířat neboť se vše odehraje v rámci jedné návštěvy.

 O tom jaký vzorek se bude analyzovat rozhoduje dle uvážení náš lékař na základě informací získaných od chovatele a na základě klinického vyšetření. Vždy se snažíme vzorky analyzovat logicky a v nezbytně nutné míře. To znamená, že se snažíme postupovat od nejpravděpodobnějších onemocnění až po nemoci méně časté. Ne vždy se tedy odebírá maximum vzorků pro analýzu hned při první návštěvě. Co nejvíce vzorků se snažíme analyzovat v naší laboratoři. Samotné vyhodnocení výsledků provádí již veterinární lékař (např. mikroskopická diagnostika preparátů). Výhodou je, že výsledky máme do několika minut, a tak můžeme včas zahájit nezbytnou terapii. Odběr a analýzy vzorků provádíme vždy po konzultaci a se souhlasem majitele zvířete.

Závěrečná diagnóza je následně vyslovena na základě kombinace informací z klinického vyšetření, zobrazovacích metod (RTG, USG) a laboratorních výsledků.

Přehled vyšetření z naší laboratoře:

 • biochemické a hematologické vyšetření krve
 • vyšetření krevních plynů
 • vyšetření krevní srážlivosti, určení krevních skupin
 • vyšetření moči: hustota, močový sediment, mikrobiologická kultivace „uricult“
 • vyšetření trusu „koprologie“
 • cytologické vyšetření tkání: tělní tekutiny, kůže, kloubní tekutina, útvary na těle, výtěr z uší
 • parazitologické vyšetření kůže po kožním seškrabu
 • vyšetření mozkomíšního moku
 • Onkologické vzorky zasíláme do specializované laboratoře na histologický rozbor. V případě potřeby odebíráme vzorky do transportního media na bakteriologickou analýzu.

Ostatní vzorky odesíláme do externích veterinárních laboratoří.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

 • Hledáme nové kolegy

  Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3