COVID-19 Opatření ke COVID-19

RTG vyšetření DKK, DLK, OCD

RTG

Dysplazie kyčelních a loketních kloubů a OCD ramen jsou onemocnění pohybového aparátu zejména středních, velkých a obřích plemen psů.

Většina chovatelských klubů požaduje pro uchovnění psů i fen vyšetření na tato onemocnění. Pokud zvíře jeví známky postižení, nebývá uchovněno. Vyšetření se provádí ve věku 12, 18 nebo 24 měsíců – podle požadavku chovatelského klubu.

Na našem pracovišti provádíme uvedená RTG vyšetření pomocí digitálního RTG přístroje, který umožňuje to nejlepší rozlišení, a tím pádem přesné vyhodnocení. Snímky je potřeba provádět v sedaci, aby došlo k úplnému uvolnění svalového napětí. Po ukončení vyšetření pacienta opět probouzíme, domů odchází bez jakýchkoliv známek anestezie.

Na tato vyšetření je nutné se předem objednat – telefonicky, nebo emailem. Jestliže se jedná o oficiální snímky pro posouzení chovnosti, je potřeba sebou přinést originál průkazu původu a pejsek musí mít funkční čip nebo čitelné tetování. Potřebujeme také adresu vašeho posuzovatele, se kterým spolupracuje váš chovatelský klub, abychom mu mohli snímky k posouzení zaslat. Jestliže máte zájem o provedení těchto RTG bez oficiálního posouzení, nepotřebujete ani PP, ani čip nebo tetování.

DKK – Dysplazie kyčelních kloubů

Jedná se o multifaktoriální onemocnění – tzn. že na jeho vzniku se podílí více příčin. Částečně je onemocnění ovlivněno dědičně, částečně rychlostí růstu, výživou i mírou zátěže. Bylo zjištěno, že při křížení dvou negativních jedinců (bez DKK) je v průměru 25% pravděpodobnost, že jejich potomek bude mít pozitivní nález. Při páření jednoho pozitivního a jednoho negativního rodiče je to až 50%, u dvou pozitivních rodičů pak je 80% pravděpodobnost postiženého potomka.

Při onemocnění DKK dochází k poruše formování kyčelního kloubu. Při vyšetření se posuzuje tvar hlavice, hloubka zanoření hlavice, symetrie kloubní štěrbiny, Norberg – Olssonův úhel, degenerativní změny.

Na mladém psovi zpravidla postižení kyčelních kloubů při běžném pohybu nepoznáte, samozřejmě pokud se nejedná o extrémní stupeň postižení. Ve vyšším věku ovšem dochází ke vzniku artrotických změn, pejsek bývá bolestivý, odmítá některé formy pohybu, obtížně vstává apod.

DLK – dysplazie loketních kloubů

Stejně jako DKK je řazena do skupiny vývojových onemocnění. Je to komplexní onemocnění, jehož podkladem je osteochondróza – defekt v kostnatění chrupavky v rostoucí kosti. Dysplazie lokte je souhrnný název pro 2 různé patologické stavy: oddělení koronoidního výběžku (FCP) a volný ankoneální výběžek (UAP). Obě tyto poruchy loketního kloubu lze operativně odstraňovat, a to je pravděpodobně důvodem, proč není tento defekt tak podrobně a intenzivně geneticky prostudován jako u DKK. Z genetického hlediska je DLK prezentována jako onemocnění vyvolané více geny, tzv. polygenní dědičnost. 

Obvyklým příznakem u dysplazie lokte je kulhání, vytáčení postižené končetiny od těla, případně úplné odlehčení postižené končetiny. První příznaky mohou být zaznamenány již ve 4 měsících stáří. S postupujícím věkem probíhají v kloubu artrotické změny (vzniká artróza). Artróza je příčinou permanentní bolestivosti, vede ke snížení pohyblivosti kloubu. Dysplazie loketního kloubu je proto v neřešených případech příčinou celoživotního handicapu u nemocného psa. Pokud se tedy problém včas diagnostikuje, řadě pacientů může chirurgické řešení výrazně zmírnit potíže a velkému množství pacientů odstraní potíže zcela. Pro potvrzení diagnózy je tedy nezbytné provést rentgenologické vyšetření. Preventivní vyšetření se provádí stejně jako u DKK nejdříve ve věku 12 měsíců, většinou společně s vyšetřením DKK.

Onemocnění DLK jsou řešitelná operativně. Tyto operace u nás provádíme artrostkopicky. Více na artroskopie.

OCD – osteochondrosis dissecans

U osteochondrózy dochází k poruše v přeměně růstové chrupavky v kost. V oblasti kloubní plochy se to projeví odchlípnutím části chrupavky a vznikem prohlubně v kloubní ploše a volného tělíska (čipu) v kloubu. Pokud stejný defekt vznikne v oblasti růstové zóny kosti, může dojít k deformacím ve tvaru kosti nebo nepřipojení výběžku se samostatným osifikačním centrem. Postihuje hlavně ramenní, kolenní a hlezenní kloub mladých, rychle rostoucích psů velkých plemen. Při osteochondróze dochází k uvolnění části chrupavky kloubní plochy, vzniku poškození hladké chrupavčité plochy a putování odtrženého chrupavčitého tělíska kloubem – to je příčinou poškození a bolestivosti. Bolestivost způsobuje i obnažení kosti v místě poškození. Mezi příčiny osteochondrózy patří jak genetické faktory (většinou plemena nad 25 kg v dospělosti), tak traumatizace, a především chyby ve výživě a rychlý růst.

OCD postižení ramenního kloubu rovněž řešíme na naší klinice artroskopicky.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3