Kastrace fenky

Dobrý den, měla bych na Vás dotazy ohledně kastrace fenky Musterlandského ohaře. Jako budoucí majitelka neplánuji štěňata, v tom jsem pevně rozhodnutá. Také samozřejmě důvod je společenský, aby nedošlo k nakrytí a v neposlední řadě i zdravotní do budoucna. První dotaz je, zda je pro pejska lepší zvolit laparoskopický zákrok? A druhý dotaz se týká srsti. Musterland má přeci jen delší srst a obávám se, aby nedošlo k výraznému zhoršení nebo nárůstu, že nejde ani poznat, že se jednalo o Musterlanda. Samozřejmě, to mi nikdo nezaručí, ale nelze to třeba odhalit vyšetřením - hormonálním apod? Nebo jaké jsou zkušenosti z Vaší strany ohledně srsti u kastrovaných pejsků? Moc děkuji za Vaši odpověď.

dotázáno: 14. 5. 2019


Odpověď

Dobrý den, na Váš první dotaz Vám mohu jednoznačně odpovědět, že jsem upřímně přesvědčen, že laparoskopicky provedená kastrace je jednoznačně pro feny šetrnější alternativa ke klasicky provedené kastraci. Vzhledem k tomu, že již mnoho let endoskopické zákroky na naší klinice provádíme a s dotazy na laparoskopickou kastraci se setkáváme takřka denně, zpracovali jsme podrobně na toto téma stránku, kde se snažíme na všechny časté otázky zodpovědět.    Odkaz zde:       https://www.klinikanisa.cz/laparoskopicka-kastrace/

Na Váš druhý dotaz bohužel jednoduchá odpověď není. Máte pravdu, že po kastraci může v některých případech dojít ke změně charakteru srsti (plstnatění) ale nelze ani na základě vyšetření předem určit u kterého jedince k tomu dojde a u kterého ne, nebo v jakém rozsahu. V literatuře se udává, že u predisponovaných plemen je zhruba 20% šance, že k tomu může dojít.

Přeji pěkný den

MVDr. Jan Minárik MRCVS

 

zodpovězeno: 17. 5. 2019

Zpět

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3