KULHÁNÍ ŠTĚNĚTE

Dobrý den, S přítelem máme 23 týdnů starého českého vlčáka kříženého s belgickým ovčákem - malanois. Je velice aktivní. 1.01 si bohužel zvrtnul při výskoku přední pravou nohu a od té doby kulhá. Kulhání je vždy horší po aktivitě a po delším odpočinku, někdy při protahování si nohy zakňučí. Hned na druhý den jsme navštívili veterináře. Ten naordinoval klid. Tuto středu jsme jej opět navštívili, ale prý chceme výsledek moc brzy, že by měl ještě odpočívat. Podle veterináře je to namožený sval. Přesto mám obavy. Můžete mi prosím poradit co vše bych mohla očekávat a jaká vyšetření by byla vhodná? Především, se chceme vyvarovat pozdějším následkům, vyvolaných nedostatečné léčbě, prohlídce. A také, jej chceme co nejrychleji uzdravit, ať si může zase hrát a dovádět, jelikož pohyb naprosto miluje a to nic nedělání ho mentálně ubíjí. Také si nejsme jisti jeho rychlým růstem. Když jsme si Sorbona pořídili bylo mu osm týdnů a vážil 7kg. Za měsíc přibral jednou tolik, pak po několik týdnů přibíral cca 3kg týdně a nyní cca 1kg týdně. Momentálně váží 31kg. Krmíme ho třikrát denně. Ráno (270g) a odpoledne (270g) granule pro štěňata velkých plemen a večer konzervu (350g), také určenou pro štěňata velkých plemen, spolu s 135g granulí. Do toho dostával dobroty během jeho tréninku. Někdy dostává vařené kuřecí maso, kloubní hovězí kosti k ohryzování. Nyní jsme krmnou dávku snížily na cca. 475g granulí a 350g konzervy denně, při jeho nedostatku pohybu. Předem mockrát děkuji za Váš čas, pomoc a rady. S velkým pozdravem Denisa a Sorbon

Denisa Vlachova

dotázáno: 11. 1. 2020


Odpověď

Dobrý den,

 kulhání u Vašeho štěněte v tomto věku může mít i vážnější příčiny. Nepíšetě na základě jakých vyšetření Vám Váš veterinář naordinoval klidový režim. Pokud se žádná vyšetření nedělala, pak bych Vám i vzhledem k tomu , že Váš pes je kříženec plemen, která jsou predisponovaná k některým vývojovým onemocněním skeletu, doporučoval vyloučit, že se nejedná o dysplazii loketního kloubu nebo OCD rameního kloubu. Může se rovněž jednat o traumatické poranění, které nemusí být bez podrobného vyšetření patrné a může vyžadovat i jiný léčebný postup nežli jen klidový režim. 

Co se týče rychlého růstu, tak i toto může být problém, který v konečném důsledku může kulhání způsobovat. Pokud tedy kulhání po několika málo dnech neodeznělo, pak bych Vám rozhodně doporučoval důkladné vyšetření postižené končetiny zahrnující RTG popř. CT. Pokud budete chtít stav Vašeho Sorbona konzultovat u nás na klinice, pak si prosím objednejte termín klinického vyšetření, na základě kterého Vám budeme lépe schopni poradit nejvhodnější postup.

Pěkný den

MVDr. Jan Minárik MRCVS

zodpovězeno: 13. 1. 2020

Zpět

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3