novotvar na játrech u psa

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně nálezu novotvaru u feny křížence YT, 11 let. Novotvar objeven při prevenci na UZ. Popsáno jako heterogenní ohraničený novotvar jaterního laloku 1,13 x 1,18. Doporučena biopsie s tím, že fence bude udělána i revize bříška. Chtěla bych se ale zeptat, zda je možné při takové biopsii útvar rovnou odebrat nebo zda se musí nejprve udělat rozbor. V případě, že by se jednalo o zhoubný nádor, nehrozí při biopsii nebezpečí rozsevu nádorových buněk? Pokud se jedná o zhoubný nádor a povedlo by se ho odstranit, je šance, že se znovu neudělá? Fena je jinak bez potíží v dobré kondici, pravidelně sledována na vet, odběry krve v pořádku. Děkuji předem za odpověď.

Jana

dotázáno: 9. 12. 2019


Odpověď

Dobrý den, 

moc se omluvám za pozdější odpověď, ale kvůli vytíženosti doktorů to nebylo dříve možné. 

Medicínsky správný postup je opravdu biopsie suspektního novotvaru a jeho určení. Bohužel vyjadřovat se k různým možným variantám provedení, by bylo nekompetentní, protože neznám celou anamnézu a další nálezy u Vaši fenečky. Je zde i možnost, že pokud se jedná o zhoubný nádor, tak může recidivovat, ale to záleží na gradingu a stagingu. Také je možné, že se o nádor nejedná.

Pokud byste měla zájem o druhý názor ke klinickému stavu a nálezům, jsme Vám k dispozici na osobní konzutaci a vyšetření.

S pozdravem

MVDr. Zuzana Odleváková

 

zodpovězeno: 18. 12. 2019

Zpět

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3