Psi

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu a Váš názor na naší situaci. Máme 2 jack russel teriery - jsou to sourozenci (shodná máma) a fenku německého ovčáka. Jednomu je již 2,5 roků a druhému 1 rok. Mladšího jsme si přinesli před rokem a od začátku spolu oba vycházeli bez problému, Starší je trošku svůj ale časem si i začali hrát a byli jak partáci. Starší terier je však již od doby co jsme si ho přinesli silně vzrušivý na všechny možné podněty, když začal více dospívat tak se ta vzrušivost zvyšovala - hodně ho to ovládá především pokud se vzruší, tak trvá hodně dlouho než to přejde a při ledasjakém podnětu se cely třese a je jak napjatý. Chtěli jsme ho nechat vykastrovat, jelikož ho to hodně ovládá a příjde nám že mu to svým způsobem i ubližuje jak až moc je vzrušivý (nemyslím jenom sexuálně). Avšak během tohoto týdne se stalo něco co dosud ne - už 6x dost drsně zaútočil na mladšího teriéra - 2x mu prokousl kůži a ve chvili kdy na něho takto skočí tak je jak v tranzu. po tom co je od sebe dostaneme za tím mladším běhá a snaží se ho obskakovat, hodně mu lýže uši a pak jsou spolu zase v pohodě. Avšak včera možná i teplem se to stalo 3x během dne:(. Chceme oba nechat vykastrovat v nejbližší době, avšak chtěla bych Vás poprosit o radu, zda je možní, že by to bylo způsobeno značnou vzrušivostí která graduje vyspíváním obou nebo zda je to známka nějaké agrese v povaze toho staršího? a pokud ano zda je možné toto eliminovat kastrací? ale nikdy agresivní nebyl až nyní takto zaútočí:( bojíme se, protože si neumíme představit pokud by to byla agrese a nemohli by spolu býti:(. Omlouvám se za zdlouhavý popis situace a děkuji Vám za jakoukoliv informaci.

Petra Červinková

dotázáno: 28. 6. 2019


Odpověď

Dobrý den.

Starší pejsek začíná útočit na mladšího, protože mladší dospívá a stává se pro něj konkurentem. Tento druh chování by mohla kastrace vyřešit, ale určitě spolu s  řešením patologického chování - intenzivní výcvik, odměňování vhodného chování, trestání negativního.

Pokud byste chtěli, je možné vyzkoušet tzv. chemickou kastraci, která není trvalá - její účinek je pouze dočasný (6-12 měsíců).

Určitě doporučuji problém řešit co nejdřív.

Přeji hezký den,

MVDr. Kateřina Mináriková

zodpovězeno: 1. 7. 2019

Zpět

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3