Stomatologie

Pokročilé stomatologické ošetření

Stomatologie se stala jednou z našich specializací a vášní. Proto se na klinice NISA staráme o zuby Vašich čtyřnohých kamarádů tak, abychom jim zajistili co nejšetrnější, bezpečnou a důkladnou péči, která není běžně při ošetřování zubů na jiných pracovištích poskytována.

Více než 80% psů a koček trpí nějakou formou onemocnění dutiny ústní, která jim často způsobuje bolest a může mít i negativní dopad na jejich celkový zdravotní stav. Pokud si tedy nejste zcela jisti, zda Váš pes či kočka potřebuje nějaké stomatologické ošetření, pak je bohužel velmi pravděpodobné, že potřebuje.

Často se u nás na klinice setkáváme s tím, že příčinou žalostného stavu dutiny ústní  je obava majitelů obzvláště starších psů a koček z anestezie. Je nezbytné zdůraznit, že u naprosté většiny psů a koček je tento zákrok bezpečný a u každého jedince navíc důkladným přednarkotizačním vyšetřením případné riziko komplikací ješte více minimalizujeme. Lehká inhalační anestezie je pro efektivní ošetření dutiny ústní nezbytná. Umožňuje nám důkladně prohlédnout a ošetřit každý zub zvlášť a to nejen nad povrchem dásně , ale i zhodnotit stav zubních kořenů. Dalším důležitým přínosem anestezie je pohodlí našich pacientů tak, aby nepociťovali strach, stres nebo bolest během ošetření.

Dentální ošetření na Klinice NISA vždy zahrnuje tyto jednotlivé kroky:

 

 1. Důkladné přednarkotizační klinické vyšetření celkového zdravotního stavu, včetně vyšetření krve a v indikovaných případech i kardiologické vyšetření.

 

 1. Celkovou inhalační anestezii s nepřetržitým monitorováním za použití pro dané zvíře nejvhodnějších anestetik, která jsou bezpečná i pro stará a nemocná zvířata.

 

 1. Klademe velký důraz na prevenci a zvládání bolesti. Využíváme k tomu podávání léků proti bolesti před, v průběhu i po samotném zákroku. V indikovaných případech navíc provádíme i lokální znecitlivění nervů.

 

 1. Důkladné vyšetření všech povrchů zubů a dásní pomocí dentální sondy, následné zapsání nálezů do zubní karty a naplánování dalšího nejvhodnějšího ošetření problémových partií.

 

 1. Precizní odstranění zubního kamene z povrchu zubů ultrazvukem, v případě nutnosti i ruční kyretou a následné přeleštění speciální leštící pastou tak, aby byl povrch zubu co nejhladší.

 

 1. V případě podezření na probíhající onemocnění zubu pod úrovní dásně provádíme podrobné dentální RTG vyšetření postiženého místa, abychom mohli zhodnotit vnitřní strukturu zubu, kořeny a kostní tkáň okolo zubu.

 

 1. Pokud je po důkladném vyšetření dutiny ústní nezbytné jakékoliv jiné než plánované ošetření zubů, telefonicky navrhneme majiteli nejvhodnější další postup.

 

 1. V indikovaných případech následuje ošetření postiženého zubu. Dle charakteru problému a po dohodě s majitelem  provádíme:

 

Extrakce  - šetrné vytažení postiženého zubu, ošetření a sešití místa po extrakci tak, aby se urychlilo hojení a minimalizovala pravděpodobnost infekce.

Endodontické ošetření – provádíme např. při zbarvení zubu, zlomení zubu a otevření dřeňové dutiny. Dřeňový kanálek postiženého zubu se musí důkladně vyčistit, vydezinfikovat, dutina vyplnit a uzavřít plombou. 

Ortodontické ošetření – rovnátka – Pokud je nutné upravit ze zdravotních důvodů postavení zubů v dutině ústní.

Zhotovení korunky – V indikovaných případech pro zvýšení ochrany a pevnosti u strategicky důležitých zubů (špičáky, stoličky).

 

 1. Naplánování následné léčby a kontroly po ošetření 

 

 1. Naplánování pravidelné domácí péče.

 


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

 • Hledáme nové kolegy

  Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3