COVID-19 Opatření ke COVID-19

Blechy, váš nepřítel

Blechy, váš nepřítel

Blechy jsou tvrdým protivníkem. Za svůj život (6-12 měsíců) dokáže jeden pár vyprodukovat až 500 vajíček, ze kterých se během 1 až 5 týdnů mohou vyvinout dospělci schopni dalšího množení. Při likvidaci blech je nejdůležitější přerušit jejich vývojový cyklus, zlikvidovat všechny dospělce i vývojová stádia.

Dospělé blechy jsou relativně snadným terčem a speciální koupele, spreje, obojky obsahující insekticidní složky, je dovedou úspěšně likvidovat. Je ale třeba počítat s tím, že blecha denně naklade 3 až 18 vajíček a navíc střídá pobyt na zvířeti a v jeho pelechu s okolním prostředím. Proto je nejlepší při boji proti blechám používat prostředky, které buď vývojový cyklus přeruší a nebo na vašem zvířeti účinkují po delší dobu a ne jen jednorázově. Při výběru správných insekticidních prostředků vám můžeme poradit a navíc můžeme zaručit, že tyto prostředky jsou testovány jak na účinnost tak na neškodnost vůči vám i vašemu čtyřnohému příteli.

 

Zdravotní problémy způsobené blechami

  • Alergie na bleší kousnutí -
    největší problém spojený s výskytem blech. Stačí pouze jediné bleší kousnutí, při kterém se do krve zvířete dostane „bleší slina" a může dojít k velmi těžké alergické reakci. Ta se projeví úporným škrábáním a neklidem zvířete. Častou komplikací jsou pak sekundární bakteriální infekce kůže spojené s vypadáváním srsti. Tato alergie se s věkem zhoršuje a neobejde se bez odborného ošetření.
  • Přenos tasemnic dipylidium canis.

    Je uváděno, že každá šestá blecha má ve své tělní dutině vajíčko tohoto parazita. Proto vždy, když na svém zvířeti najdete blechy, nezapomeňte spolu s odblešením vašeho svěřence i odčervit.

  • Také není pravda, že zvířecí blechy „nejdou na člověka" a proto vždy včas zabraňte tomu, aby se získané blechy na vašem zvířeti a ve vašem bytě pomnožily.
  • A pamatujte! Preventivní ochrana proti blešímu zamoření je vždy levnější a z etického hlediska určitě správnější než následná léčba.


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3