Stěhování do nového bytu

Stěhování do nového bytu

Stěhování do nového domu nebo bytu je určitě vzrušující událostí. Pro kočku změna domova ovšem znamená dramatický převrat v jejím světě. Pro psa změna domova v podstatě nic neznamená pokud zůstává se svým pánem. Pro kočky, nový domov je stresující událost.

Nevzdávejte se ale vaší kočky a nedávejte ji do útulku. Pro kočku není nic horšího, než ztratit domov a navíc i blízkou osobu, která se o ni dosud starala. Podle nejnovějších studií stěhování je jednou z hlavních důvodů, proč jsou kočky dávány do útulků. Je ale smutnou skutečností, že kočky z útulků najdou nový domov pouze výjimečně.

Problémy s přizpůsobováním se novému domovu se obvykle projevují tím, že kočka:
  • znečisťuje byt,
  • nadměrně a stále se upravuje,
  • nebo se naopak neupravuje vůbec,
  • stále naříká (mňouká),
  • dokonce se může sama sebe zmrzačovat např.okusováním ocasu.
  • Další příznaky úzkosti a nepokoje jsou deprese, nechutenství, zalézání anebo agresivita.

 

Aby kočka při změně prostředí nebyla stresovaná stačí předem trochu jednoduchého plánování.

 

Jestli budete mít příležitost, vezměte svoji kočku do nového domova dřív, než přestěhujete nábytek. V jednom z pokojů nechte její přenosku otevřenou aby si tam případně mohla zalézt. Dejte jí pamlsky, aby si nové prostředí dala do souvislosti s něčím pozitivním. Její oblíbené lůžko vezměte s sebou, aby v novém prostředí našla něco, co zná . (Nezapomeňte zavřít okna a dveře aby náhodou neunikla - nebude vědět kde je.)

Kupte si výrobek obsahující feromon např.Feliway a posprejujte s ním stěny a rohy místností v úrovni kočičích očí. Výrobky s feromonem byly vyvinuty ve Francii a jsou určeny k zamezení přejídání koček. Zjistilo se, že tyto výrobky zvyšují u koček pocit bezpečí .
Když se kočky otírají o nějaké předměty zanechávají na nich pach feromonů, kterých přítomnost má na ně pak uklidňující efekt. Pomocí feromonů se kočky v novém prostředí cítí mnohem spokojeněji a spíš přijmou nový domov za svůj.

Místo feromonů můžete použít ručník, s kterým pořádně otřete vaši kočku v době, kdy je klidná a spokojená (ne vystresovaná!) a s ručníkem nasátým jejím pachem pak potřete zdi, rohy a parapety oken nového bytu.
Po přestěhování jeden z pokojů přidělte vaší kočce. Dejte jí tam její krmivo, vodu, její hračky, mísu s pískem a nějaký předmět s vaším pachem, např. použité tričko. Dejte jí tam i rádio s příjemnou hudbou. Tato místnost se stane její bezpečnostní zonou. Během stěhování určitě nemáte času nazbyt, přesto zkuste být s vaší kočkou v jejím pokoji co nejvíce. Každý den si s ní hrajte alespoň dvakrát 15 minut. V následujících 2-3 týdnech nechte kočku vyjít z jejího pokoje aby si mohla prozkoumat celý nový byt. Pak jí opět vraťte do jejího pokoje. Až se vám bude zdát, že se v nových prostorách cítí už bezpečně a spokojeně, nechte ji po bytě volně pobíhat.

Když budete chtít, aby kočka chodila i ven, počkejte s tím alespoň tři týdny . Jestli ji pustíte ven dřív, než si zvykne a neuvědomí si, že nové místo je její nový domov, může se pokusit najít svůj starý domov a ujít při tom i několik desítek až stovek kilometrů. Když chcete, aby kočka z bezpečnostních důvodů nechodila ven vůbec, změna domova je proto ta nejvhodnější příležitost.

Aby kočka během stěhování nepřišla k úrazu anebo aby náhodou neutekla, dejte ji na tuto dobu do přenosky.


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3