COVID-19 Opatření ke COVID-19

Značkování močí - sprejování

Značkování močí - sprejování

Kočky jsou obvykle velmi důsledné v dodržování zvyků při vykonávání svých hygienických potřeb a velmi zřídka se stává, že znečisťují anebo označkují byt nebo domácnost uvnitř. Je proto zřejmé, že když kočka začne něco takového dělat, nejen že vás to rozladí, ale navíc nevíte co s tím. Pochopit proč kočky znečisťují domácí prostředí pomůže problém odstranit.

 

Ve velké většině případů bývá příčinou tohoto chování stres, nervozita, nejistota či jiné rozrušení kočky či kocoura.

Jaký je rozdíl mezi sprejováním a běžným močením?

Při značkování svého teritoria kočky používají jak svoje výkaly, tak i svoji moč. Jiným kočkám tak podávají informace o svém pohlaví, věku, o stavu svého zdraví atd., a také je upozorňují, aby nevstupovaly na jejich území. Je pro ně i uklidňující, když jsou obklopeny známým, vlastním pachem.

Když kočka značkuje svoje teritorium močí, zaujme při tom úplně jinou pozici, než když normálně močí. Místo aby se přikrčila a vyprázdnila svůj močový měchýř nebo střeva, kočka se postaví odvrácená od objektu, který se chystá označkovat a vystříkne směrem dozadu několik kapek moči. Ocas má při tom zvednutý nahoru a jeho koncem kmitá ze strany na stranu. Motivace pro sprejování je odlišná od močení, a proto je důležité, abychom tyto dvě věci rozlišovali.

Které kočky jsou pro sprejování náchylnější?

Všechny kočky bez ohledu na pohlaví, kastrované nebo nekastrované budou venku mimo dům pravděpodobně sprejovat. U nekastrovaných zvířat je výskyt sprejování častejší. U kastrovaných koček je riziko sprejování daleko menší a jestli se vůbec vyskytne, je to spíše z důvodu emociálního, než sexuálního.

Proč moje kočka přestala používat svoje WC?

Někdy i dobře vychovaná kočka může způsobit problémy. Ne sprejováním, ale protože se najednou rozhodne nepoužívat při svoji potřebě misku a toaletu začne vykonávat na jiném místě v domě. To znamená, že z nějakého důvodu s miskou není spokojena. Možná je miska špinavá, nebo je příliš blízko místa krmení nebo spaní, anebo je v místnosti umístěna na nevhodném, příliš otevřeném místě. Kočky jsou velmi vybíravé při vyhlédávání místa své potřeby. Mají rády místa čistá a tichá. Někdy stačí dát do misky hlubší vrstvu podestýlky, anebo jiný druh podestýlky. Uvedené chování se musí rozlišit od sprejování.

Může být sprejování způsobeno nemocí?

Prvým krokem při výskytu značkování je zkusit nalézt její příčinu. Nebude to jednoduché a možná že to bude od vás a od vašeho vet. lékaře vyžadovat pracnou a důkladnou detektivní práci. Nejdřív je důležité vyloučit jakékoliv onemocnění a pak potvrdit, že kočka skutečně značkuje. Bude se muset vyšetřit na cukrovku, na nemoci ledvin, jestli má vpořádku močový měchýř atd., t.j. na stavy, které mohou způsobit, že kočka močí na nevhodném místě v nevhodnou dobu.

Vyřeší trestání problém?

Když zjistíte, že vám kočka znečisťuje byt, přirozeně vás to rozladí. Křičet na ni nebo jí dokonce strkat nos do loužiček nepomůže. Vaše kočka nepochopí důvod vašeho rozčilení. Je spíš pravděpodobné, že vaše kočka sprejuje proto, že je vystrašená, nebo že se necítí v bezpečí, takže trest se nejen mine účinkem, ale naopak situaci ještě zhorší.

V kterých místech kočky nejčastěji sprejují?

Kočky obvykle sprejují proti vertikálnímu povrchu při vchodu do domu nebo do místnosti - rám dveří je častým a oblíbeným místem. Označkovat mohou ale cokoliv, třeba nábytek, záclony, zařízení domácnosti apod. Někdy kočky označkují pro ně neznámý předmět, který se objevil v domě a někdy označkují i člověka.

Jak odstranit pach?

Postižené místo je nejlépe utřít vlhkým hadrem a pak použít biologický odtraňovač pachu. Rádi vám poradíme, který přípravek použít. Běžné čistící přípravky nejsou příliš vhodné a navíc mohou obsahovat čpavek, který je normální součástí moče. Vaše kočka si pak bude myslet, že jiná kočka přesprejovala její území a vyprovokuje ji to, aby svůj prostor opětovně označkovala. Pach přes všechno vaše úsilí může bohužel přetrvávat i 4 týdny. Použití přírozeného kočičího pachu (feromonu) může pomoct, aby vaše kočka opětovně neposprejovala svoje teritorium. Tyto pachy kočky cítí, ale člověk je nepostřehne. Když je místo již čisté, je vhodné na něj přenést krmící misku, protože kočky v blízkosti místa krmení obvykle neznačkují. V případě, že se příčiny, které sprejování vyvolaly, neodstraní, kočka bude opět značkovat, a to na jiném místě.

Jak sprejování zastavit?

Jestli zjistíte, co sprejování vaši kočky vyvolalo, je naděje, že se to podaří zastavit. Možná se do teritoria vaší kočky přistěhovala jiná kočka a vaše se cítí být ohrožena. Cizí kočka mohla nepozorovaně navštívit i váš byt. Jestli jste přinesli do domácnosti nové kotě, psa, nebo se do bytu narodilo dítě, to všechno může u starší kočky vyvolat nervozitu. Někdy pomůže vyvolat pocit bezpečí tak, že jí dáte malé teritorium, které má jenom pro sebe. Tam by měl být přestěhován její pelíšek, miska, miska s vodou. Když postříkáte feromonem (přirozený pach kočky) místa, kde se vaše kočka většinu času zdržuje, bude ještě klidnější a ještě více uvolněná. Ke krmení ji z místnosti pravidelně vypouštějte a věnujte jí maximální lásku a pozornost. Postupně ji znovu uveďte do ostatních místností bytu, pokoj po pokoji. Je dobré, když uzavřete kočičí průchod dveřmi a kočku vypouštíte a vpouštíte do jejího teritoria sami - kočka bude mít pocit, že její domácí teritorium je před vetřelci zajištěné a bezpečné.

Může léčení zastavit sprejování?

Někdy vám vet. lékař navrhne léčbu, která pomůže odstranit nervozitu a úzkost vaší kočky. Tato léčba může na určitý krátký čas pomoci, ale pro trvalý úspěch je důležité zjistit pravou příčinu, která způsobuje, že vaše kočka není úplně šťastná. Jestli je problém komplikovaný a přetrvává, budete potřebovat zvířecího psychologa. Váš veterinární lékař vám pomůže při jeho kontaktování.


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3