COVID-19 Opatření ke COVID-19

Pořídit si další kočku?

Pořídit si další kočku?

Máte kočku, ale většinu dne trávíte mimo domov a vaše kočka je sama a je unuděná. A tak jste si řekli že jí pořídíte kočičí kamarádku, nebo pouze máte rádi kočky a chtěli byste jich mít několik. Rozhodnout se, jestli si pořídit další kočku je trochu složité, ale ne neřešitelné. Chce to jenom trochu plánování.

  • Kočky jsou do určitého míry samostatné a soběstačné a při „spolupráci" s majitelem si vystačí i samy. Přesto příchod další kočky do domácnosti může být pro ni zábavné a pomůže jí zkrátit dlouhý den při nepřítomnosti majitele.
  • Bohužel kočka vám není schopná říct, jestli by chtěla kočičí společnost nebo ne. Jestliže je ovšem během vaší nepřítomnosti apatická, unuděná a nešťastná, další kočka v domácnosti může být ten trik který jí spraví náladu.
  • Málo zaměstnaná kočka je letargická a náchylná k abnormálnímu obsesivnímu chování jako je např.vytrhávání si srsti, nebo okusování si ocasu. Nechutná jí žrát, abnormálně dlouho spí, nebo naopak, když přijdete domů aby na sebe upozornila, šplhá po záclonách, napadá vaše kotníky a při krmení neví, dky má dost. Jestli má vaše kočka podobné chování, dříve než ji pořídíte kočičí společnost, nechte ji vyšetřit, jestli je zdravotně úplně v pořádku.
  • Čím je kočka mladší, tím se snadněji přizpůsobí nové kočičí společnici. Všeobecně mladší kočky se snáze přizpůsobí druhé kočce, než kočky starší.
  • Jestli si pořizujete kočku, bylo by možná rozumné si pořídit hned kočky dvě a to nejlépe ze stejného vrhu.
  • Jestli jsou kočky kastrované, kombinace koček jakéhokoli pohlaví by mělo fungovat, i když někteří chovatelé tvrdí, že je lepší párovat kočky různého pohlaví.
  • Nová kočka by měla být povahově velmi podobná kočce první. Přidat kočku vysoce aktivní ke kočce klidné a tiché ( a obráceně ) by mohla být malá katastrofa.
  • Když si chcete vzít kočku z útulku, zjistěte si, jestli mají kočku stejné povahy jakou hledáte a také jestli u předcházejícího majitele nežilo v domácnost několik koček. Kočky, které v útulcích mají ve společných kotcích, jsou asi adaptabilnější než kočky, které chovají jednotlivě.
  • Než přinesete domů další kočku, nechte ji vyšetřit u veterináře, jestli nemá nějakou nakažlivou, nebo skrytou chorobu.
  • Když si přinesete novou kočku seznamujte je s vaši „starou" kočkou pomalu, tak aby si na sebe zvykaly postupně. Než je seznámíte nechte je v oddělené místnosti asi týden. Pomalé seznamování bude pro obě méně stresující.


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3