Co je normální

Co je normální

Pokud víte, co je u vaší kočky normální, jako normální teplota, puls a počet dechů za minutu, můžete sami lépe posoudit, kdy vaše kočička potřebuje lékařskou pomoc. Zde jsou některá čísla:

TĚLESNÁ TEPLOTA

Normální tělesná teplota měřená u koček v konečníku je v rozmezí od 37,5°C do 39,0°C. Pokud má vaše kočka teplotu nižší než 36,5°C nebo vyšší než 39,8°C kontaktujte veterináře okamžitě.

BARVA SLIZNIC

Nejčastěji posuzujeme barvu dásní a spojivky. Tato barva je perfektním identifikátorem prokrvení a okysličení tkání. Normální barva sliznic je růžová. Pokud má vaše kočka pigmentované dásně, odtáhněte mírně dolní víčko a můžete posoudit barvu spojivky. Jestliže barva kterou uvidíte, je bledá, bílá, namodralá nebo nažloutlá, neotálejte s návštěvou veterináře.

CRT - doba kapilárního návratu

Je to doba, za kterou se vrátí krev vytlačená z malinkých cévek zpět do svého řečiště a pomáhá nám posuzovat správnost prokrvení tkání. Provádí se velmi jednoduše. Ukazováčkem mírně zatlačte na dásně a uvolněte. Oblast pod prstem by měla zbělet a během 1 - 2 sekundy získat zpět svou růžovou barvu. Pokud je CRT menší než 1 vteřina nebo delší než 3 vteřiny, kontaktujte veterináře. Pokud si tento test chcete nacvičit, zatlačte na svůj nehet. Růžová kůže pod ním zbělá a pak zase rychle nabude svou barvu.

PULS

Tlukot srdce vaší kočky můžete cítit na levé straně hrudníku v oblasti, kde se loket dotýká hrudníku. Pokud chcete spočítat jeho tep, měla by být kočka v klidu. Položte na uvedené místo ruku, počítejte údery za 15 sekund a vynásobte 4. Počítejte s tím, že rychlost tepu se na rozdíl od člověka mění v závislosti na nádechu a výdechu a tato nepravidelnost není nic, co by vyžadovalo odbornou péči. Pokud se vám nedaří posoudit tep na srdci, můžete to zkusit na stehenní tepně. Tu nasaháte na vnitřní straně stehna, blízko třísel. Položte na ni aspoň 2 prsty a počítejte puls.
Normální počet tepů za minutu u kočky se pohybuje v rozmezí 160 až 220 úderů za minutu.

DECHOVÁ FREKVENCE

Počítání dechů za minutu a posouzení způsobu dýchání může být velmi důležité při akutních stavech. Proto zjistěte, jakou dechovou frekvenci má vaše kočka za normálních okolností. Nejlepší je dech posuzovat pokud spí. Nikdy nepočítejte dechy v době kdy je jí teplo, je ve stresu, nebo hodně běhá.
Normální dechové frekvence:
20 až 30 dechů za minutu.
Posouzení způsobu dýchání je také důležité. Při normálním dýchání se při nádechu hrudník roztáhne a při výdechu se zase vrátí do původní polohy. Vydechování by nemělo vyžadovat žádnou námahu. Pokud si všimnete, že vaše kočka při výdechu používá břišní svaly, vydává hlasité zvuky, lapá po dechu, dýchá povrchově, nebo ji dýchání bolí, kontaktujte veterináře.
Nejste - li si jisti, jestli vůbec dýchá, dejte jí před nos kousek vaty. Pokud se vata hýbe, kočka dýchá. Můžete také použít zrcátko. Dejte jej kočce před čumák a když se na něm sráží pára, znamená to, že dýchá.


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3