Onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin

Selhání ledvin je častý zdravotní problém koček středního a staršího věku. Postupné zhoršování funkce ledvin je nevyhnutelná součást procesu stárnutí a vyskytuje se ( v různém rozsahu a stupni) u mnoha zvířat. Poškození je trvalé a nakonec fatální (vždy končí smrtí).

Vaši kočku ale i po zjištění nemoci, pokud bude dostávat účinné léky a vy budete dobře spolupracovat s vašim vet.lékařem, čeká ještě mnoho měsíců dobrého a kvalitního života.

Co poškozuje ledviny ?

K poškozování buněk, které v ledvinách filtrují krev a odvádějí do moče jedovaté odpadní látky -zplodiny látkové výměny, dochází v důsledku normálního procesu stárnutí.
Postupem času dochází k poškození tak velké části ledvin, že tyto už nejsou schopny odfiltrovat z krve všechny zplodiny, které se pak hromadí v krevním toku. Tento proces, který se nazývá chronické selhání ledvin je u koček starších 7 let velmi častý.
Vrozené vady (zejména u dlouhosrstých plemen), bakteriální infekce, virové choroby - např.kočičí leukémie a kočičí infekční peritonitis,otravy a nádory, zhoršují průběh onemocnění.
Náhlé, nebo akutní selhání ledvin může vzniknout i v důsledku:

  • otrav,
  • bakteriálních a virových infekcí,
  • ucpáním močovodů,
  • nebo i v důsledku onemocnění srdce.

Tyto akutní případy i když jsou okamžitě a včas úspěšně léčeny, přesto mohou vyústit v chronické poškození ledvin.

Co se stane s kočkou, když má nemocné ledviny ?

Ledviny mají velkou filtrační kapacitu - tj. velkou rezervu ve funkci a proto příznaky onemocnění se projeví až když asi tři čtvrtiny buněk přestanou fungovat. Jedním z prvních příznaků nemoci bývá ztráta schopnosti produkovat koncentrovanou, tmavou moč. Aby se organizmus mohl zbavit stejně velkého množství zplodin, musí vyprodukovat větší množství zředěné moči. Kočka má větší žízeň než obvykle, hodně pije a močí mnohem častěji. S postupující nemocí se mohou objevit i další příznaky. Kočka je sklíčená, apatická, ztrácí chuť k přijímání potravy, opakovaně zvrací, hubne a její srst se stává matná. Páchne jí z úst a v dutině ústní se objevují vředy. V poslední fázi nemoci upadne do komatu.

Jak zjistím že kočka má nemocné ledviny ?

Mnohé z uvedených příznaků se vyskytují i u jiných nemocí, například při cukrovce. Váš veterinář proto vyšetří krev, moč, provede roentgenové vyšetření, příp.vyšetření sonografické, která prokážou, že ledviny nepracují tak, jak by měly.

Jak se onemocnění ledvin léčí ?

Poškozené ledvinné buňky nelze obnovit, ale přesto se dá udělat mnoho, aby se nemocná kočka cítila lépe. U koček, které vyprodukují abnormálně velké množství moče, dochází k těžké dehydrataci (odvodnění) a proto váš veter.lékař zkusí vaši kočku zavodnit pomocí infuzí a druhotné příznaky kterými jsou vředy v dutině ústní a vředy žaludeční, léčit příslušnými léky. Poškozené ledviny nejsou schopny se zbavit všech zplodin výměny látkové, a to může vést k tvorbě ledvinových a močových kamenů. U některých koček v pokročilé fázi onemocnění častým doprovodným problémem bývá i chudokrevnost, která se vhodnými léky dá rovněž úspěšně léčit.

Jak můžu pomoct ?

Nejdůležitější je snížit zátěž na zbývající zdravou tkáň ledvin.To lze dosáhnout změnou krmiva. U vašeho veterináře si koupíte speciální dietní krmivo, které snižuje odpadové látky výměny látkové v krvi. Uvedená krmiva mají i zvýšený obsah vitamínů a minerálních látek. Léčená kočka nesmí dostávat žádné zbytky jídel, ani žádné pamlsky, protože by to nepříznivě ovlivňovalo působení diety. Nemocným kočkám bývá často nevolno a nemívají chuť k žrádlu. K zvýšení chuti často pomůže krmivo ohřát (zvýšení vůně) anebo krmit po troškách z ruky, než si kočka na nové krmivo zvykne. Krmit málo a často a zbytky krmiva odstranit. Kočka musí mít vždy dostatek čerstvé vody, nedostatek vody - žízeň, prudce zhoršuje stav nemoci.

Jak dlouho bude moje kočka ještě žít ?

Má-li onemocnění ledvin souvislost se stárnutím, vaši kočku čeká ještě několik let hodnotného života. Stejně jako u jiných onemocnění, pomocí vhodné diety, veterinární a vaší péči, je pravděpodobnost spokojeného života ještě mnoho dalších měsíců. Během léčby bude kočka potřebovat pravidelné veterinární kontroly. Musíte sledovat její váhu, příjem tekutin, chuť ke žrádlu, pozorovat její chování, atd., abyste vašemu veterináři mohli poskytovat všechny důležité informace, které pomohou k úspěšnému zvládání ledvinového selhání u vaší kočičky.


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3