COVID-19 Opatření ke COVID-19

Kotě, nebo dospělá kočka?

Kotě, nebo dospělá kočka?

Obě mají určité výhody a nevýhody. Rozhodnutí by mělo být provedeno na základě požadavků vaši rodiny, vašeho živ.stylu a vašich potřeb.

 

Výhody dospělých koček

Dospělá kočka už neroste a nemusíte hádat jestli bude krátkosrstá, nebo dlouhosrstá apod., navíc obvykle už je zvyklá na kočičí WC a již vyrostla z potřeby vše kousat i když si ještě stále ráda hraje. Starší kočka - zejména kočka která již sdílela domov, anebo si již hrála s jinými kočkami nebo psy - se spíše včlení do stávající hierarchie jiných psů a koček.

Výhody koťat

Kotě má čistý štít. Jeho zvyky nejsou ještě ustálené a vy jej můžete vychovávat podle vašich představ a pozorovat jeho vývoj a růst. Koťata jsou navíc zábavná a rozkošná. Mladá kočka bude potenciálně delší dobu členem vaši rodiny, než kočka starší..

Nevýhody dospělé kočky

Nelze vyloučit, že původní majitel měl nějaký důvod, proč se s kočkou rozloučil. Možná že má vážné problémy s chováním, nebo že je vůbec těžko zvladatelná apod.
Dále se většinou neví, v jakém prostředí kočka vyrůstala a žila. Možná že se k ní chovali hrubě, že na ni křičeli, že ji drželi v malém uzavřeném prostoru a že neměla dostatek místa a ani soukromí a možná i proto skončila v útulku. Předchozí majitel možná nechtěl dlouhosrstou kočku a proto zanedbával její úpravu. U dospělých koček i v důsledku jejich předchozích zkušeností i na základě jejich osobností může trvat déle, než si na vás a na nové prostředí zvyknou.

Nevýhody koťat

I při sebelepší vůli lze jen těžko odhadnout jestli kotě vyroste v kočku krátkosrstou, nebo dlouhosrstou - samozřejmě vyjma případů, kdy si kupujete kočku čistokrevnou a víte vše o jejím původu. Může to být problém, když nemáte dost času na její denní kartáčování a úpravu.

Koťata jsou pověstná pro jejich neutuchající energii a jejich chuť si neustále hrát - zejména v noci. Pokud kotě nemá jinou kočku, s kterou by si hrálo, jste na „ráně" vy. Mají ostré zuby a ostré drápky a jejich hra bývá často poměrně drsná. Koťata při hře mohou zničit např. váš gauč, koberec, květiny a mnoho dalších věcí které si ceníte a jsou vám vzácné.

Dozvěděli jste se pozitivní i negativní aspekty pořizování si koťat a koček dospělých. Jestli máte čas a trpělivost vychovávat kotě, budete mít mazlíčka, který perfektně zapadne do vaší rodiny. Jestli se rozhodnete pro kočku starší, i když může mít menší chyby, určitě budete mít z ní dobrého a oddaného společníka.

Tak hodně štěstí!


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3