Blechy - váš nepřítel

Blechy - váš nepřítel

Blechy jsou tvrdým protivníkem. Za svůj život (6-12 měsíců) dokáže jeden pár vyprodukovat až 500 vajíček, ze kterých se během 1 až 5 týdnů mohou vyvinout dospělci schopni dalšího množení. Při likvidaci blech je nejdůležitější přerušit jejich vývojový cyklus, zlikvidovat všechny dospělce i vývojová stádia.

Dospělé blechy jsou relativně snadným terčem a speciální koupele, spreje, obojky obsahující insekticidní složky, je dovedou úspěšně likvidovat. Je ale třeba počítat s tím, že blecha denně naklade 3 až 18 vajíček a navíc střídá pobyt na zvířeti a v jeho pelechu s okolním prostředím. Proto je nejlepší při boji proti blechám používat prostředky, které buď vývojový cyklus přeruší a nebo na vašem zvířeti účinkují po delší dobu a ne jen jednorázově. Váš veterinární lékař vám může při výběru správných insekticidních prostředků poradit a navíc může zaručit, že tyto prostředky jsou testovány jak na účinnost tak na neškodnost vůči vám i vašemu čtyřnohému příteli.

Zdravotní problémy způsobené blechami

  • Alergie na bleší kousnutí - největší problém spojený s výskytem blech. Stačí pouze jediné bleší kousnutí, při kterém se do krve zvířete dostane „bleší slina" a může dojít k velmi těžké alergické reakci. Ta se projeví úporným škrábáním a neklidem zvířete. Častou komplikací jsou pak sekundární bakteriální infekce kůže spojené s vypadáváním srsti. Tato alergie se s věkem zhoršuje a neobejde se bez odborného ošetření.
  • Přenos tasemnic dipylidium canis. Je uváděno že každá šestá blecha má ve své tělní dutině vajíčko tohoto parazita. Proto vždy když na svém zvířeti najdete blechy, nezapomeňte spolu s odblešením vašeho miláčka i odčervit.
  • Také není pravda, že zvířecí blechy „nejdou na člověka" a proto vždy včas zabraňte tomu, aby se získané blechy na vašem zvířeti a ve vašem bytě pomnožily. A pamatujte! Preventivní ochrana proti blešímu zamoření je vždy levnější a z etického hlediska určitě správnější než následná léčba.

 


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3