COVID-19 Opatření ke COVID-19

Péče o štěně

Péče o štěně

Když si novopečení majitelé vyzvedávají své7-8 týdenní štěňátko, většinou září pýchou a láskou. Udělají všechno možné, jen aby se čerstvý rodinný přírůstek cítil ve svém novém domově co nejlépe a aby mu co nejlépe pomohli přizpůsobit se veliké změně v jeho životě. Majitelé jsou často „přesyceni" informacemi o krmení, vakcinaci i odčervování, ale brzy vyvstane řada dalších otázek a najít na ně odpověď není vždy snadné.

Mezi nejčastější dotazy patří:

  • Štěně v noci naříká. Má zůstat samo, nebo si ho máme vzít k sobě?
  • Cvičitelé doporučují pejska odmalička zvykat na psí kolektiv, ale veterinář radí nechat ho doma, dokud neproběhnou veškeré vakcinace. Co je lepší?
  • Jak štěně odnaučit loužičkám?
  • Jak zvládnout chůzi na vodítku a zabránit okousávání věcí, hravému kousání do rukou a nohou?
  • Názory se různí, ale tento článek se bude snažit poskytnout vám rady, podle nichž budete moct provést rozumné a lidské rozhodnutí. Výchova štěněte není jednoduchá a mnoho lidí neví, jak dát psovi správně najevo, to co chtějí, aniž by předčasně zaseli semínka budoucí katastrofy. Ta by znamenala nezvladatelného psa.

OSOBNÍ POUTO: ROZMAZLOVAT NEBO NE


Na tento problém existují 2 diametrálně odlišné názory. Jeden je špatný, druhý správný. Ten špatný názor říká, že čím méně pozornosti věnujeme štěněti pokud naříká, tím dříve se naučí nezávislosti.
Ve skutečnosti právě opak je pravdou. Čím více pozornosti věnujete štěněti v jeho mladém věku, tím méně závislým bude později ve svém životě. Takže když kňučí v autě při cestě domů, vezměte si ho na klín (samozřejmě pokud neřídíte) a pokud naříká několik prvních nocí doma, věnujte se mu jak jen to jde. To samozřejmě neznamená, že ho máte celou noc hladit anebo krmit . Pro všechny zúčastněné bude nejjednodušší, pokud prvních pár nocí stráví s vámi v ložnici. Tím má štěňátko společnost a ví, že není samo. Takovéto milé chování pomůže navázat zdravý pevný vztah mezi majitelem a zvířetem a zároveň upevňuje sebevědomí štěněte. Samostatnost štěňátka se dostaví časem, jakmile překoná ztrátu matky a sourozenců.

SOCIALIZACE - úvod do společenského života štěněte

Nejcitlivější období z tohoto hlediska nastává mezi 3. a 12. týdnem života. Je opravdu důležité v tomto období seznamovat štěně s co nejrůznějšími lidmi oblečenými do nejrůznějších typů oblečení (dlouhé kabáty, klobouky hole...). Pokud si štěňátko zvykne na různé cizí lidi, nebude je v budoucnu považovat za hrozbu. Seznamte ho i s jinými zvířaty - obzvláště psy, takže ani je nebude v budoucnu váš pes považovat za nepřátele. Tato zvířata - a hlavně psi, musí být zdraví a očkovaní. Pokud se vám podaří tato setkání organizovat na zahradě ať už vaší nebo vašich známých, uposlechnete tím i dobrou radu vašeho veterináře vyhýbat se místům s vysokou koncentrací cizích psů do té doby, než proběhne poslední očkování.

LOUŽIČKY A VENČENÍ

 

Velkým úkolem při pořízení štěněte je, jak ho naučit „venčit se" venku a ne doma. Způsoby a metody se liší. Nejdůležitější je uvědomit si, že malé štěně nemůže zadržovat moč ani stolici tak dlouho jako dospělý pes. Stolice odchází pravidelně po krmení a pokud jde o močení, platí obecné pravidlo, že štěně udrží moč takový počet hodin jako je jeho věk v měsících + 1 a to zhruba do věku 6 měsíců. To znamená že 2 měsíční štěně „vydrží" pouze 3 hodiny. V noci metabolismus zpomaluje a proto můžete přidat pár hodin navíc, ale i tak počítejte s tím, že celou noc bez čurání štěně nezvládne. Ideální je i v noci reagovat na jeho potřebu a vzít ho ven, když je třeba.
Někteří lidé doporučují trénink na noviny, ale může to vysílat špatné signály k vašemu štěněti - dáváte mu tím najevo, že je v pořádku konat svou potřebu doma. Z tohoto hlediska je daleko lepší vybrat vhodné místo na zahradě, kam ho vždy budete brát venčit. Každou hromádku hned seberte, ani malinkatá štěňátka nemají ráda procházky připomínající navigaci minovým polem, jen aby našla čisté místo. Na toto „své místečko" berte štěně pravidelně. Po krmení, po probuzení, po delší hře a samozřejmě ráno, v poledne a večer.
Venčení by se mělo stát pozitivní zkušeností. Poté co udělá, co se od něj očekává, nešetřete chválou a odměnou. Štěně brzy pochopí, že je chváleno a za co je chváleno. Pokud neudělá co má, vezměte ho domů a na 10 minut ho nechte buď v pelíšku, nebo na malém prostoru na vodítku (cca 1m) a pak venčení opakujte. Není to rozhodně forma trestu, ale žádné štěně nebude chtít močit na místě kde stojí, jedině pokud nemá jinou šanci.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3