Jak vytvořit bezpečný domov pro Vaše štěňátko

Jak vytvořit bezpečný domov pro Vaše štěňátko

Štěňata jsou obdivuhodná a zábavná, hravá a plná energie, dokud zničehonic neupadnou do hlubokého spánku. Ale může s nimi být stejně problémů jako s batoletem. Dostanou se všude a mají neuvěřitelnou schopnost odhalit veškeré nebezpečné a potencionálně škodlivé věci. Pokud si pořizujete nové štěně, přesvědčete se nejdřív, že váš domov je na jeho příchod připraven.


NEBEZPEČÍ DOMÁCNOSTI

 • Nábytek. Některé druhy nábytku mohou být pro štěně nebezpečné. Například skládací židle mohou v nečekané chvíli uvěznit zvědavého pejska, který právě leze dovnitř. Houpací křesla se zase mohou zhoupnout štěňátku přímo na tlapce či ocásku a tak pokud si plánujete chvilku odpočinku v houpacím křesle, nejprve se ujistěte, že vaše štěně není poblíž.

 • Kluzké podlahy. Pokud se štěně teprve učí chodit, je často nemotorné a nejisté na svých nožkách. Hladké podlahy, jako linoleum nebo dlažba, mohou způsobit řadu pádů a kotrmelců, proto nikdy nepodporujte štěně v tom, aby na těchto kluzkých podlahách běhalo a pokud možno, přikryjte je dočasně kobercem.
 • Schody. Mohou představovat další nebezpečí pro vaše štěně. Nejen že na nich mohou uklouznout a skutálet se, ale schody také vedou do dalších částí domu, kam už nedohlédne vaše bedlivé oko. Aby se štěně nedostalo ke schodům, použijte dětské zábrany.
 • Elektrické kabely. Štěňátka milují okusování čehokoliv, elektrické kabely nevyjímaje. Udělejte vše pro to, aby se právě ke kabelům nedostaly - mohlo by dojít k velmi vážnému, i smrtelnému, poranění. Nejlepší je použít obaly z tvrdého plastu - k dostání v každých potřebách pro kutily.
 • Malé předměty.Nejen elektrické kabely, ale i malé věci mohou pří žvýkání představovat nebezpečí. Spolknuté mince, špendlíky, jehly ,gumičky, sponky na papír, hřebíky, šroubky, nitě ( i dentální) , náušnice, zvonečky, balónky ponechané někde „jen tak bez dozoru" mohou uvíznout v zažívacím traktu vašeho štěněte. Proto je raději ponechávejte vždy bezpečně mimo jeho dosah.
 • Dětské hračky a oblečení. Také oblíbená věc na žužlání a rozhodně ne vhodná. Pokojíček vašich dětí by proto neměl být štěňátku bez dozoru nikdy přístupný. A oblečení, včetně kapesníků a ponožek, by vždy mělo zůstat ve skříních, šuplících nebo uzavíratelných koších na prádlo.
 • Koupelny.Tato oblast domů má svá vlastní rizika. Koupelnové odpadkové koše jsou obrovským lákadlem, i když to, co si zde vyberou, nevypadá nejlákavěji.Nezapomínejte, v tomto ohledu štěňata nejsou vybíravá. Proto raději odpadkový koš vynášejte častěji.Špinavé prádlo by se nemělo povalovat po zemi a ručníky by měly být raději z dosahu.Pamatujte na léky, mějte je vždy bezpečně uložené. A záchodové prkýnko je lepší nechávat zavřené, pokud používáte wc deodoranty. (Ostatně, nechte je zavřené raději vždy, nebo se vám líbí představa vašeho štěňátka pijícího ze záchodu?
 • Okna. Zabraňte vašemu psovi v náhodném vypadnutí a nebo útěku z okna.Pokud pejsek není pod kontrolou, nechte vždy okno zabezpečené.

VENKOVNÍ NEBEZPEČÍ

 • Velký zlý svět. Nikdy nenechte vaše štěně venku bez dozoru. Útěk ze zahrady, jedovaté rostliny, nebo jen pocit"být sám na velké zahradě" mohou být nebezpečné. Zkontrolujte včas plot, zda v něm nejsou žádné díry, odstraňte nebo oploťte všechny nebezpečné rostliny a buďte se svým štěňátkem venku, dokud nepochopí kde jsou jeho hranice.
 • Bazén nebo jezírko. Vaše zvědavé štěňátko může při hře snadno spadnout do vody a pokud bude bez dozoru, nemusí se dostat včas ven. Je bezpečnější, pokud je bazén oplocen a štěně k němu může jen pod dozorem.
 • Garáže a kůlny. Až příliš mnoho nebezpečných věcí se může skrývat v garáži nebo kůlně. Háčky na ryby, vlasce, chemikálie, nemrznoucí směsi (které psi milují - jsou sladké). Tato místa nechte vždy zamčená, ať se vaše štěňátko nedostane do vážných potíží.

POTENCIONÁLNÍ JEDY

 • Rostliny. Mnoho běžných domácích i zahradních rostlin může být jedovatých. Od konvalinek, přes dyfnbachie až k rododendronům. Jejich pozření může vést k žaludečním potížím, křečím, popřípadě k úhynu.
 • Chemikálie. Čistící prostředky, hnojiva, přípravky proti mšicím apod., by měly být vždy ve skříni a to v takové, kterou vaše štěně nedokáže otevřít.
 • Popelníky. Cigarety a i cigaretový popel obsahují nikotin a jsou zvědavým štěňatům nebezpečné, pokud je pozřou. Všechny tabákové výrobky mějte bezpečně uložené a nedopalky s popelem nenechávejte v oblastech štěněti lehce dostupných.
 • Nemrznoucí směsi. Všechny jsou jedovaté, i ty vyrobené z propylenglykolu, pokud ho váš pes sežere dostatek. Pokud se vám tedy někde nemrznoucí směs rozlije, vždy ji řádně vytřete.
 • Léky. Všechny léky, ať už ty na předpis nebo bez něj jsou pro vašeho pejska vábivé a velmi jedovaté! Proto by měly vždy a všechny uloženy mimo dosah a pokud nějaká tableta upadne na zem, nikdy vašeho psa nenechte si s ní hrát, ale okamžitě ji vyhoďte.

 

Žádná domácnost není nikdy 100% bezpečná, ale všechna rizika se snažte snížit na minimum. Buďte vytrvalí. Klekněte si na všechny 4 a rozhlédněte se kolem z úrovně vašeho štěňátka. Uvidíte svět tak jak ho vidí on a to vám jistě pomůže ve vytvoření bezpečnějšího domova.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

 • Hledáme nové kolegy

  Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3