COVID-19 Opatření ke COVID-19

Vše o aplikaci mikročipu

Vše o aplikaci mikročipu

S otázkou, zda vaše pejsky či kočičky nechat načipovat, se na nás na klinice obracíte poměrně často. Samozřejmě v létě, v době cestování, se otázky ohledně čipování a vystavení Europasů množí. Proto se dnes této problematice budeme věnovat.

V současnosti bylo a je možné vystavit Europas zvířatům, která jsou tetovaná, bez potřeby čipování. Od 2.7. 2011 se tato situace změní a cestování bez čipu již možné nebude.
Jelikož víme, že pro spoustu našich zákazníků to bude znamenat nutnost načipování jejich zvířat aby i jejich mazlíčci mohli vyrazit na rodinnou dovolenou, rozhodli jsme se na naší klinice provádět během června čipování s výrazným cenovým zvýhodněním.

JAK TEDY ČIPOVÁNÍ PROBÍHÁ
Zvířata můžeme čipovat při běžné prohlídce, lze jej spojit s očkováním, s prohlídkou před výjezdem do zahraničí apod.
Čip umisťujeme na levou stranu krku těsně před lopatku. Před aplikací samotnou musíme místo vpichu oholit - není tedy dobré nechávat zvířata čipovat před výstavou, vydezinfikovat a pak pomocí jehly zavedeme čip do podkoží. Těsně po čipování je dobré, aby bylo zvíře v relativním klidu - a to proto, aby tělo mělo čas čip opouzdřit, čip nikde necestoval a zůstal tam, kde má.
Na naší klinice používáme čipy, které se registrují v Národním registru zvířat. Výhodou je ,že v ceně tohoto čipu je zahrnut i poplatek za registraci v tomto registru. Po aplikaci tedy vyplníme všechny potřebné formuláře - včetně vaší kontaktní adresy, telefonu apod. Veškeré tyto údaje jsou v Národním registru uvedeny pro vaši potřebu. Pokud se stane, že se váš pejsek či kočička ztratí a někdo pomocí čipu zjistí, komu patří, je pak na základě vámi uvedených informací možné vás kontaktovat. Změníte-li tedy adresu, telefon či e-mail, je dobré Národní registr na tuto změnu upozornit.

Načipovaným zvířatům je pak možné vystavit i tzv. Europas, který slouží zároveň i jako očkovací průkaz a je nezbytný pro cestování. Bez něj není pohyb za naše hranice pejskům, kočkám ani fretkám povolen.

 

Mikročipy se stávají populárním, spolehlivým a efektivním způsobem permanentní identifikace našich zvířat. Na rozdíl od tetování je to označení opravdu doživotní a je neocenitelnou pomocí při hledání ztracených zvířat.V dnešní době je čip malý (velikosti zrnka rýže), jednoduše aplikovatelný pod kůži.
Jakmile je ovšem aplikován, zbývají ještě 2 neméně důležité věci, které jsou nedílnou součástí mikročipového systému. Čtečka čipů a fungující databáze. Bez nich by sebelépe očipované zvíře nemohlo být nikdy vráceno do rukou původního majitele.
MIKROČIP
Je to malinký počítačový čip velikosti rýže. Uchovává si v paměti identifikační číslo a vysílá tuto informaci radiovými vlnami k příslušnému čtecímu zařízení. Většinou je toto identifikační číslo tvořeno 10 číslicemi, což dává k dispozici 275biliónů originálních kódů. Tím pádem je téměř nemožné, aby byl jeden identifikační kód použit vícekrát.
Mikročip je tvořen silikonovým čipem a minianténou , které jsou uzavřeny v biokompatibilním skle.Tím je minimalizována možnost odmítnutí čipu organismem. Mikročipy se dodávají v injekčních stříkačkách. Aplikace probíhá jako podkožní injekce v místě mezi lopatkami. Celá procedura trvá asi 10 sekund a je zhruba stejně bolestivá jako vakcinace. Po injekci dojde k mírné vazivové reakci okolní tkáně, která tím pádem zabrání pohybu čipu po těle.
ČTECÍ ZAŘÍZENÍ
Slouží k dekódování informace obsažené v čipu, tj. k přečtení daného identifikačního čísla. Čtečka využívá elektromagnetické pole k aktivaci čipu, ten pak radiovými vlnami vyšle svou informaci. Radiové vlny jsou specifické pro každého výrobce mikročipů. Od roku 1996 musí každý výrobce čtecích zařízení zaručit, že jeho čtecí zařízení je schopno číst radiové vlny všech mikročipů. Čtečky mohou být dodávány do psích útulků, může je mít k dispozici policie nebo veterinární lékaři, tak aby případné nalezené zvíře mohlo být identifikováno a vráceno zpět majiteli.
MIKROČIPOVÁ DATABÁZE
Pokud má zvíře mikročip, je k dispozici čtečka, ale na ni nenavazuje patřičná databáze, míjí se vše účinkem. Každý mikročip, který je prodán, musí být registrován veterinářem nebo útulkem, který jej aplikoval. Je povinností každého veterináře mít v záznamu identifikační kód a přesné nacionále každého očipovaného zvířete a nahlásit je do mikročipové databáze. Pamatujte ale, že databáze vám může pomoct, jen když záznamy v ní jsou platné. Není tedy na škodu pravidelné roční ověření platnosti všech uvedených údajů.
DOPORUČENÍ
V Evropské unii musí být označena čipem veškerá zvířata zájmových chovů - zatím pouze při pohybu přes hranice. V budoucnu se ovšem počítá s tím, že identifikace čipem bude povinná u všech zmíněných zvířat - tzn. psů, koček, fretek. V mnoha městech naší republiky je již čipování povinné, Liberec je v tomto zatím pozadu, ale pevně doufáme, že ne na dlouho. Zkušenosti z měst, kde je identifikace povinná, jsou jednoznačně pozitivní - čtečky čipů vlastní policie i útulky, hledání majitelů ztracených zvířat je tak daleko jednodušší.
Snad jedinou větší nevýhodou při vyhlášení povinného označení zvířat mikročipem jsou pak fronty v čekárnách veterinárních ordinací. Chcete-li tedy předběhnout dobu a frontám se vyhnout, využijte naši červnovou akci, kdy provádíme od 1.6 do 30. 6. aplikace mikročipů a vystavení Europasu s 20% slevou.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3