COVID-19 Opatření ke COVID-19

Veterinární onkolog

Veterinární onkolog

....... je odborník v diagnostice a v klasifikaci nádorových onemocnění, v přípravě léčebných metod a postupů a v aplikaci chemoterapie.

Jestliže váš pejsek onemocní nádorovitým bujením, pro zajištění nejvhodnější a nejkvalitnější léčby, se obrátíme na veterinárního onkologa, který nám pomůže vypracovat léčebný plán a léčebné postupy, které zahrnují jednu anebo všechny z následujících možností:

  • Chirurgii
  • Radioterapii
  • Chemoterapii
  • Imunoterapii


Proč můj pes potřebuje veterinárního onkologa ?

Stejně jako u lidí, i pes při onemocnění nádorovitým bujením potřebuje při diagnóze a léčbě pomoc onkologa. Veterinární onkolog určuje nejvhodnější postupy při léčbě a koordinuje léčebné programy pro zvířata postižená rakovinou; často slouží i jako poradce a konzultant pro veterináře v privátních ordinacích. Když vás váš veterinář doporučí s vašim miláčkem k veterinárnímu onkologovi, dělá to proto, aby váš pacient dostal tu nejvhodnější a nejlepší odbornou péči. V některých případech váš veterinář pouze konzultuje váš případ s onkologem, v jiných je nutné vás doporučit k onkologovi k důkladnějšímu vyšetření a příp.i k léčbě. Diplomovaný onkolog má speciální diagnostické a léčebné prostředky, které váš praktický veterinář ve většině případů nemívá.

Můj pejsek má rakovinu. Co teď ?

Zdá se, že rakovinou onemocní stále více a více zvířat. Je důležité si ale uvědomit, že toto obávané onemocnění, stejně jako u lidí, má mnoho forem, z nichž některé se dají dnes relativně snadno kontrolovat a v některých případech dokonce vyléčit. Rané odhalení a specializovaná péče vedou ke zvýšenému počtu vyléčení všech druhů nádorového bujení, které postihuje domácí mazlíčky. Od chirurgické léčby přes chemoterapii a radiační terapii, veterinární onkologové mají dnes k dispozici pro své pacienty nejnovější diagnostické a léčebné prostředky. Jestliže bylo u vašeho pejska zdiagnostikováno nádorové onemocnění, není důvod k okamžité panice. Požádejte vašeho veterináře, aby vám napsal nejdůležitější postup, abyste si ho mohli později v klidu projít. I když je to onemocnění vážné, rozhodnutí ohledně léčby není většinou nutné dělat okamžitě.

Nejčastější nádorové změny:

  • Nádory kůže
  • Nádory mléčné žlázy
  • Lymphosarkomy (nádory mízních uzlin)
  • Nádory žláz s vnitřní sekrecí
  • Nádory kostí
  • Hemangiosarkomy (nádory krvetvorných orgánů)

 

Léčba nádorů

Cílem léčby je zničení abnormálních nádorovitých buněk a zachování buněk zdravých. Důležitým rozdílem v humánní a zvířecí onkologie je, že cílem u lidí vzhledem k délce našeho života je onemocnění vyléčit. U zvířat cílem je prodloužit život, při zachování jeho kvality. V mnoha případech veterinární onkolog ve snaze o co nejlepší léčebný výsledek kombinuje některé anebo všechny léčebné možnosti:

  • Léčba chirurgická
  • Léčba radiační (ozáření)
  • Chemoterapie
  • Imunoterapie

Léčba chirurgická


Chirurgické řešení vzniku nádorového onemocnění není možné vždy. Je potřeba, aby splňoval následující kritéria:

  • Nádor je umístěn v místě těla, které je vhodné k operačnímu zákroku.
  • Nádor je dobře diferencovaný a lokalizován na jediném místě bez známek šíření a metastáz.
  • Jedná se o druh nádoru, který se nešíří do ostatních tkání, popřípadě se šíří pomalu.


Radiační terapie (ozářením)

O radiační terapii se uvažuje není-li nádor vhodný k chirurgickému odstranění, buď v důsledku jeho lokalizace, velikosti, nebo z jiných důvodů. Ozáření se také často používá jako následná léčba po chirurgickém odstranění nádoru. Ozařování se provádí pod dohledem veterinárního onkologa. Úspěch léčby ozářením závisí na:

  • Vnímavosti nádorových buněk na radiaci
  • Je-li nádor lokalizován na jednom místě a nemetastazoval do jiných částí organizmu
  • Nádor je lokalizován na místě dosažitelný radiací

Radiace se provádí malými opakovanými dávkami záření v období několika týdnů. Ozáření může poškodit kůži v blízkosti léčeného místa, ale po dokončení terapie tyto problémy odezní. Častým vedlejším účinkem ozáření je trvalé poškození srsti v oblasti léčeného místa.

Chemoterapie

Chemoterapie se používá u pacientů u kterých se nádor rozšířil z jeho původního místa do jiných částí organizmu. Úspěch chemoterapeutické léčby závisí na tom, zda :

  • Nádor je vnímavý na chemoterapii
  • Nádorů není mnoho
  • Pacient je relativně zdravý a cítí se dobře.

Cílem chemoterapie je aplikovat takovou dávku léku ,aby zničila buňky nádorové a omezila poškození buněk zdravých.

Imunoterapie

Imunoterapie je nová léčebná strategie, která stimuluje vlastní imunitní systém ,který pomáhá objevit a bojovat proti nádoru.

Časté dotazy:

 

Bude můj pejsek při chemoterapeutické léčbě zvracet ?

Při používání chemoterapie obdržíte od vašeho veterinárního onkologa speciální instrukce, ale v podstatě zvířecí pacienti snášejí chemoterapii mnohem lépe, než lidé.

Za prvé, při léčbě nádorových onemocnění byl v poslední době udělán velký pokrok jak u lidí, tak i u zvířat a vedlejší účinky při chemoterapii už nejsou tak silné.

Za druhé, chemoterapeutické léky u zvířat nejsou tak agresivní tak a tím i vliv vedlejších účinků není u nich tak těžký jako u lidí.

A konečně veterinární onkologové mají k dispozici i velký výběr prostředků k tomu, aby zvířecího pacienta během léčby udržovali v pohodě. Od bolest tišících léků, speciální výživy, až po léky zmírňující nevolnost způsobenou chemoterapeutickými léky, veterinární onkolog může většinu léčených zvířat udržet až v překvapivé dobré pohodě. Obvykle většina majitelů léčených zvířat očekává, že léčba jejich miláčků bude mnohem těžší, než ve skutečnosti pak je.

Co mohu udělat aby můj pes nedostal rakovinu ?

Stejně jako u lidí, zatím neexistuje cesta a způsob jak se vyhnout a zabránit nádorovému onemocnění. Můžete ale snížit rizika. Vyloučit dle možnosti veškeré predispoziční faktory, např. neodmítat kastraci a sterilizaci, nevystavovat zvíře nadměrnému působení slunce apod. Důležité jsou i pravidelné preventivní prohlídky u vašeho veterináře. Ani on není schopen tvorbě nádorů zabránit, ale pokud je nádorové bujení odhaleno včas, je daloeko větší šance na jeho bezproblémové zvládnutí.

Bude můj veterinář dál léčit mého pejska ?

Ve většině případů váš veterinární lékař bude stále dál pečovat o zdraví vašeho svěřence a současně spolupracovat s veterinárním onkologem, veterinárním radiologem a dalšími členy veterinárních specialistů .

Co si mám vzít s sebou k doporučenému specialistovi ?

Na první návštěvu určitě veškeré zdravotní záznamy a relevantní informace. Požádejte vašeho veterináře o kopie všech relevantních vyšetření a laboratorních výsledků.

Slovník výrazů

Alopecie - Ztráta chlupů. Psi a ani kočky neztrácejí chlupy během chemoterapie jako se to stává u lidí. Většinou ztrácejí chlupy jenom při terapii radiační a to pouze lokálně a v trsech. U koček během chemoterapie vypadávají vousy, a jenom velmi zřídka dochází ke ztrátě chlupů i na povrchu těla.

Anorexie - Ztráta apetitu. Častou příčinou je samotné nádorovité onemocnění, nebo v důsledku chemoterapie.

Biopsie - Odebrání vzorku tkáně. Slouží k tomu, aby se mohlo provést laboratorní vyšetření na přítomnost a rozsah nádoru. Při incisní biopsii se pro histologické vyšetření odebere pouze malá část nádoru, při excisní biopsii je snaha vyjmout celý nádor a to tak, aby nezůstala v těle žádná nádorovitá buňka. Biopsie je pro další léčbu nádorového onemocnění velmi důležitá!

Chemoterapie -Léčení nádorovitého bujení pomocí léků.

Cyklus - Série (chemoterapeutických) léků podávaných v pravidelných intervalech při léčbě určitého typu nádoru.

Histopatolog - odborník, který mikroskopicky zjišťuje příčinu nemoci z tkání odebraných biopsií.

Karcinom - Nádor pocházející z kůže, nebo ze žlázy.

Lymphom - Někdy nazývaný lymphosarkom. Je to nádor lymfatických uzlin, nebo lymfatického systému.

Mastocytom- častý nádor kůže psů; méně častý u koček.

Metastázy - Rozrůstání původního nádoru do dalších tkání

Neoplazie - Nádorové bujení nových, nebo abnormálních buněk.

Onkolog - Veterinární lékař specializován v diagnostice, klasifikaci a léčbě nádorů. Veterinární onkolog provádí chemoterapii a doporučuje léčbu ozářením.

Osteosarkom - Nádorové bujení kostní tkáně. Často se vyskytuje u psů, zejména velkých a obřích plemen.

Paliativní léčba - Léčba která zmírňuje, nebo odstraňuje příznaky nemoci, ale neléčí příčinu onemocnění.

Prognóza - pravděpodobný vývoj onemocnění.

Radiační onkolog - Odborník na radiaci, který plánuje, předepisuje a aplikuje radiační terapii.

Sarkom - nádor pocházející z neepiteliální tkáně.

Staging - klasifikace, určuje stupeň vývoje nádoru

 


... a nakonec....

...víte, že psi a kočky mají vyšší výskyt nádorových onemocnění související s věkem než lidé? Např. pravděpodobnost kožních nádorů je u psů 35 násobně větší než u lidí. Nádory kostí se vyskytují 8 krát častěji a nádory mléčné žlázy 4 krát častěji než u lidí. Na druhé straně člověk je náchylnější na onemocnění rakovinou plic a žaludku.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3