Jak udržet zdravého stárnoucího psa

Jak udržet zdravého stárnoucího psa

Velikost a rasa vašeho psa určují, kdy vstoupí mezi třídu seniorů. I když čas nezadržíte, je zde mnoho věcí, které můžete udělat abyste prodloužili co nejvíce zdravý a aktivní život vašeho psího přítele.

 

MONITORUJTE JEHO ZDRAVÍ

 • Pravidelné návštěvy veterináře

Doporučujeme Vám pravidelné půlroční kontroly u nás, během nichž provedeme odběry krve, rentgeny, ultrazvukové vyšetření, EKG, nebo cokoliv je potřeba. Nezapomeňte nám během těchto kontrol zmínit veškeré změny v chování, chuti k jídlu apod. týkajícího se vašeho pejska.

 • Kontrolujte sluch a zrak

Není nic neobvyklého, pokud se oči vašeho psa ve stáří zakalí, nemusí to ještě znamenat žádné onemocnění. Avšak stejně jako u lidí i u psů ve vyšším věku se často vyskytuje šedý zákal či zelený zákal - tzv. glaukom. Pokud tedy váš pes bývá překvapený, že vás vidí, když se přiblížíte, nebo za šera začne narážet, příčinou může být ztrácející se zrak. Stejně tak sluch se s věkem může zhoršovat - pes nereaguje na zavolání ani na známé zvuky - šustění sáčku. otvírání lednice apod.

PEČUJTE ČASTĚJI O JEHO HYGIENU

 • Čistěte mu zuby denně

Zmírníte zápach z tlamy, předcházíte tvorbě zubního kamene a onemocnění dásní. Pravidelnou péčí o jeho tlamu si také dřív všimnete možných vznikajících vřídků nebo výrůstků na dásních či jazyce.

 • Všímejte si zápachu z tlamy

Psi mají svůj typický pach, pokud však zaznamenáte jakoukoliv změnu ve smyslu atypického nebo velmi silného zápachu, může to znamenat nejen problém v dutině ústní, ale i nějaké příznaky celkového onemocnění.

 • Častěji ho vyčesávejte

Ve starším věku již nemusí být schopen tak jako dřív čistit se sám; pomožte mu. Při česání si všímejte jakýchkoliv boulí pod kůží nebo bradavic, boláků nebo neobvyklé ztráty srsti. A pamatujte, že kůže ztrácí svou elasticitu, proto se maximálně snažte kůži neporanit.

 • Masírujte klouby a svaly

Pokud váš pejsek z jakéhokoliv důvodu není schopen pravidelného pohybu, masírujte mu svaly a jemně procvičujte veškeré klouby. Rádi vám během prohlídky poradíme, jak na to.

UDRŽUJTE VAŠEHO PSA CO NEJAKTIVNĚJŠÍHO

 • Poskytněte přiměřenou zátěž

Pravidelný přiměřený pohyb udržuje jak svalové napětí, pomáhá srdci i trávení, udržuje dobrou náladu. Procházky jsou nejlepší. I opatrné aportování přijde vhod. Nejenže poskytne vašemu psovi pohyb, ale bude i zdrojem dobré zábavy pro vás oba. Pro psy s kloubními problémy je ze všeho nejlepší plavání.

 • Častější venčení

Elasticita močového měchýře už není to co bývala a ani svěrače nemusí fungovat na 100%. Častější venčení tak usnadní život nejen vašemu pejskovi, ale i vám.

 • Pravidelnost

Po celý život mají psi rádi pravidelnost, teď ji ocení ještě víc než kdy jindy. Procházky i krmení plánujte vždy na stejnou denní dobu.

 • Minimalizujte stres

I když za mlada miloval společnost, může mu teď být samota a klid milejší. Může to být i horšícími se smysly(zrak, sluch, čich), bolestivými klouby. Dopřejte mu tedy jeho klid.

 • Trénujte

Zvykejte jej jak na slovní tak znakové povely pro případ, že by zrak či sluch vypověděly službu.

POMOŽTE VAŠEMU PEJSKOVI ŽRÁT A SPÁT POHODLNĚ

 • Nenechávejte ho venku

Jak stárne, stává se citlivějším na změny teplot. Stárnutí bolí a plíce se nepřizpůsobují horkému a ni ledovému vzduchu tak snadno jako dřív. Vzhledem k tomu, že jeho smysly i reflexy se zpomalují, je zde větší pravděpodobnost poranění a úrazů.

 • Dejte mu měkkou podložku

Artritida, loketní otlačeniny i spousta jiných věcí brání vašemu psovi v poklidném spánku. Dopřejte mu měkký pelíšek, ocení to.

 • Krmení

Starší pes snadněji tloustne, protože jeho metabolismus se zpomaluje. Krmivo s větším obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů a nižším obsahem bílkovin a tuků je tou správnou volbou. Také je lepší denní dávku rozdělit na 2-3 porce, místo jedné velké. Pokud trpí nějakým onemocněním jako cukrovkou, artritidou, poruchami jater či ledvin, bude potřebovat speciální dietu.

 • Čistá voda je důležitá pro všechny věkové kategorie a pro seniory o to více!

 


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

 • Hledáme nové kolegy

  Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3