Krmení dospělého psa

Krmení dospělého psa

Váš pes s jistotou ví, že co je na vašem talíři je neskonale lepší než co má právě v míse on - a vy můžete být v pokušení mu to dokázat. Než to ale uděláte, uvědomte si, že správná a vyrovnaná výživa jsou základem dobrého zdraví vašeho čtyřnohého přítele. To znamená, že musíte bedlivě hlídat jeho příjem kalorií.

 • Pes potřebuje dostatek čerstvé vody a měli byste ho krmit pouze kvalitním krmivem v množství odpovídajícím jeho energetickým potřebám. Překrmování může bude být stejně nebezpečné jako hladovění.
 • Většina suchých krmiv (granulí) je složena převážně ze soji, rýže nebo kukuřičné mouky. Některá krmiva kvalitnějších značek jsou vyrobena hlavně z masa, nebo rybího masa. I když tato krmiva bývají dražší, stojí za to, protože jejich denní spotřeba je výrazně menší a dodají vašemu psovi o mnoho více živin. Pokud jde o to, zda krmit granulemi, nebo konzervami, je třeba si uvědomit, že v konzervovaných krmivech kupujete i vodu a pes ho musí sežrat o hodně větší objem než suchého krmiva. A také z hlediska péče ozuby je granulované krmivo daleko vhodnější nežli strava měkká, protože přispívá k mechanickému odstraňování zubního plaku (viz článek péče o zuby).
 • Energetické nároky každého psa jsou jiné. Závisí na množství aktivity, hladině stresu, zdravotním stavu. Tak například psi, kteří tráví většinu času venku mají daleko větší denní zátěž a proto ve své krmné dávce potřebují více bílkovin i tuků než psi, kteří většinu času tráví uvnitř. Stejně tak psi různého věku (štěňata, dospělí a starší psi) mají různé nároky na složení i množství krmiva. Speciální přístup pak potřebují březí a kojící feny a pracovní psi . Zatímco „gaučáci" zdaleka tolik energie přijímat nepotřebují (jako my).
 • Podle typu vašeho pejska pak volte vhodné krmivo. Výběr je opravdu veliký. Štěňatům do věku 12 - 18 měsíců v závislosti na plemeni krmte vždy krmivo pro štěňata. Pokud má z vašeho pejska vyrůst opravdu velký pes, volte krmivo pro obří plemena, které obsahuje speciální látky pro výživu kloubů.
 • Dospělí psi ve věku 1 - 7 let. Důležité je, do jaké váhové a výkonnostní kategorie váš pejsek spadá. Pro hubené, pracovní nebo venkovní psy je nejvhodnější krmivo pro aktivní psy s vyšším obsahem bílkovin a tuků. Psi s nadváhou jsou pak vhodnými adepty pro krmivo „light" - s menším obsahem energie a větším obsahem vlákniny. Krmíte - li stejný objem krmiva na jaký byl pes doposud zvyklý, dáváte mu daleko méně energie a vzhledem k vysokému obsahu vlákniny pocit nasycení bude stejný. Nezbytným opatřením pro takovéto pejsky je pak samozřejmě zákaz veškerých pamlsků a naopak výrazné přidání na pohybu. Pro psy „tak akorát" pak volte řadu „maintenance = udržovací". I pro březí a kojící feny existují speciální řady krmiv, většinou jsou tato krmiva vhodná i pro štěňata, takže můžete krmit celou psí rodinku stejným krmivem.
 • Senioři pak potřebují většinou méně energie, ale o to více vitamínů a minerálů, protože schopnost střeva vstřebávat tyto látky z potravy úměrně s věkem klesá. Krmivo pro seniory by všechny tyto požadavky mělo splňovat.
 • Zdravotní problémy . Při různých zdravotních potížích( trávící problémy, cukrovka, močové kameny, onemocnění srdce, jater, ledvin,alergie....) vám může váš veterinář doporučit speciální „diety" vhodné právě pro vašeho pacienta. Nikdy si tyto diety nekupujte bez řádné konzultace, jen proto, že máte pocit že to je to pravé pro vašeho pejska.
 • Vhodná značka. V dnešní době je na našem trhu několik výrobců opravdu kvalitních krmiv, z nichž mezi nejrozšířenější patří Iams - Eukanuba, Hill´s, Royal Canin, Purina.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

 • Hledáme nové kolegy

  Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3