Klíšťata

Klíšťata

Klíšťata ,stejně jako blechy, jsou nepříjemná malá stvoření, jejichž jediným smyslem života je najít jakéhokoliv teplokrevného živočicha na němž by se mohla nakrmit. Veterináři i majitelé zvířat s nimi bojují již desetiletí a tento boj stále pokračuje. Klíšťata patří do řádu Acarina a spolu se zákožkami nepatří mezi hmyz. Spolu s komáry jsou nejdůležitějšími články v přenosu některých onemocnění.


Jejich vývojový cyklus má 4 stadia: vejce, larva, nymfa, dospělec a může být dokončen během 2 měsíců. Larva, nymfa i dospělec sají krev. Larva a nymfa se po sání svlékají do dalšího vývojového stádia, dospělá samice po dokončení sání klade vejce a poté uhyne.Samci klíšťat sají daleko méně krve než samice.
Pokud klíšťata potřebují svůj krvavý oběd, vyhledávají si svou oběť pomocí tepelných čidel. Pokud se jakýkoliv tepelný objekt vyskytne v jejich blízkosti, okamžitě se jej chytí, vylezou po oblečení, chlupech, „napadnou" ze stromu. Pak migrují do oblasti, kde je nejméně chlupů, nebo která představuje nejmenší problém při sání (měkká kůže okolo očí, pysků, uší, konečníku apod.). Klíště se zakousne svým sacím ústrojím a začne krmení. Sací ústrojí je ponořeno do kůže a uvolní se teprve když je klíště maximálně nasáto.

ODSTRAŇOVÁNÍ KLÍŠŤAT

Existuje mnoho zaručených metod jak se zbavit klíštěte, ale pouze málokterá z nich je doporučitelná. Ani udušení klíštěte olejem či krémem, ani lakování lakem na nehty , ani upálení sirkou nedonutí klíště aby uvolnilo své sací ústrojí z kůže. Ze všeho nejlepší je klíště odstranit pinzetou na klíšťata, k tomuto účelu přímo vyrobenou. Uchopte klíště co nejblíže kůži a otáčejte podle šipky na pinzetě dokud se klíště neuvolní. Pokud se vám stane, že kousek hlavičky zůstane v kůži, není to konec světa. Tělo se bude snažit si poradit, vytvoří kolem malý zánět nebo i absces a hlavička vyhnisá. Pokud těmto komplikacím budete chtít předejít, navštivte vašeho veterináře, který bude lépe schopen speciálními nástroji zbytek klíštěte z kůže vyndat.

PREVENCE

Prevence je nesmírně důležitá vzhledem k nemocem přenosným klíšťaty (lymská borelioza). Vyhnout se klíšťatům znamená vyhýbat se místem s jejich vysokým výskytem - křoviny, vysoká tráva.
Klíšťata mohou být zahubena insekticidními spreji, šampóny, pudry. Ze všeho nejlepší v boji proti klíšťatům je ale používání takových preparátů, které zabrání klíštěti v přisání se na zvíře a nebo vyvolají jeho odpadnutí do 24 hodin. Mnoho těchto výrobků působí nejen proti klíšťatům ale i proti blechám. Na našem trhu dostupné a nejspolehlivější jsou:Frontline, Duowin, Exspot, Advantage, Advantix. Jsou to ampulky, které se aplikují na kůži v oblasti mezi lopatkami. Mají dlouhodobé působení (cca 4týdny) a některé z nich jsou vodě odolné, to znamená že pes se může koupat i řádně zmoknout. Existuje i spousta obojků proti klíšťatům,většina bohužel s nevalným účinkem. Výjimkou pak je obojek Preventic působící proti klíšťatům a demodexovému svrabu. Vzhledem k tomu, že výrobku je celá řada, poraďte se s vaším veterinářem, který produkt bude pro vašeho psa ten nejvhodnější. Navzdory tomu, že klíšťata mohou být přenašeči Lymské boreliózy, většina jich je neinfekčních. I tak není od věci po každé vycházce v prostředí s vyšším výskytem klíšťat vašeho psa řádně prohlédnout i v případě že používáte preventivní medikaci proti klíšťatům. Pokud nějaké klíště najdete, je nejlepší ho co nejdříve odstranit. Čím dříve jsou klíšťata ze zvířete odstraněna, tím menší je pravděpodobnost přenosu nemoci.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3