Srdeční selhání

Srdeční selhání

Srdeční selhání se vyskytuje u psů všech plemen, bez ohledu na váhu nebo stáří. Nejčastěji však postihuje starší psy. Je prokázáno, že asi 25% psů starších 7 let trpí tímto onemocněním. Pokud se nezahájí včas léčba, jsou tyto případy většinou smtrelné. Nyní díky moderní veterinární medicíně psi se srdečním selháním mohou prožít delší, zdravější a aktivnější život.


Co je příčínou srdečního selhání?

K selhávání srdce přispívají různé faktory ať už vrozené či získané. Jestliže srdce nepumpuje správně krev, například kvůli vadě srdečních chlopní, nebo oslabení srdeční svaloviny, může se organismus pokusit tuto situaci kompenzovat tím, že nutí srdce, aby pracovalo ještě usilovněji. Trvá-li tato situace delší dobu, dochází k dalšímu poškozování srdečního svalu. Srdeční selhání se pak stává bludným kruhem.

Diagnóza srdečního selhání

Během pravidelných preventivních prohlídek, ať již v rámci očkování, či jindy, vždy provádíme pravidelné prventivní kontroly srdce. Mnoha projevů, které jsou jakýmsi prvním varováním, si můžete všimnout i vy sami doma. Prosím, vždy nás upozorněte, jestliže pozorujete následující příznaky:

  • kašlání(obzvláště nad ránem)
  • ztráta energie, unavenost
  • nechuť k jídlu
  • zhoršené dýchání

 

Léčba

Jestliže byla u vašeho psa stanovena diagnóza srdečního selhání, neobávejte se nejhoršího. Stejně jako spousta lidí i psi na celém světě prožívají normální život i přes onemocnění jejich srdce. Moderní medicína nabízí lék, který přeruší bludný kruh srdečního selhání a uleví namáhanému srdci. Často např. jenom jedna dávka potřebného léku denně výrazně zlepší kvalitu života pejsků se srdečním selháním.
Správná medikace zabrání hromadění tekutin, odstraní kašlání, navrátí chuť k jídlu i k životu. Tím, že je obecně pes méně unaven, může si znovu a s chutí hrát, mít radost z veškerých aktivit a procházek a také vám jeho nová chuť do života přinese mnoho radosti.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3