Výběr krmiva pro štěně

Výběr krmiva pro štěně

Vaše stěně potřebuje dobré krmivo. A potřebuje ho dostatek.V tomto stádiu svého života potřebuje vyvážené krmivo k výživě svých rostoucích kostí, zubů a svalů, k udržení krásného kožíšku, a pro správný vývoj veškerých orgánů.Potřebuje také dostatek energie, aby zvládl náročné celodenní hraní

Vaše stěně potřebuje dobré krmivo. A potřebuje ho dostatek.V tomto stádiu svého života potřebuje vyvážené krmivo k výživě svých rostoucích kostí, zubů a svalů, k udržení krásného kožíšku, a pro správný vývoj veškerých orgánů.Potřebuje také dostatek energie, aby zvládl náročné celodenní hraní.

PO ODSTAVU.

Pokud je vaše štěňátko čerstvě odstavené, potřebuje zhruba 2x tolik energie než dospělý pes.Jak stárne, tato energetická spotřeba se snižuje. Jakmile dosáhne 40% své „dospělé váhy" , bude potřebovat asi 1,6x víc energie než dospělý pes a při 80% to bude jen 1,2x víc. Toto jsou samozřejmě pouze hrubé odhady, které se mohou pro každé plemeno mírně lišit.

KRMENÍ ŠTĚŇAT

Než začne být odstavováno( zhruba kolem 5. týdne věku), může začít s pevnou stravou 3 a víckrát denně. Nejlepší je začít s granulemi pro štěňata zalitými vodou a rozmíchanými na kaši. Od věku 7 týdnů je vhodné vody v granulích ubírat a přejít na granule suché. Kolem 3. měsíce pak stačí počet denních dávek omezit na 2.

KRMENÍ VRHU

Dejte největší štěně na chvíli stranou, když se chystá první krmení, ať mají jeho sourozenci větší šanci se k misce také dostat a zpátky ho pusťte až později, když má každý u misky své místo. Stejně tak by v době krmení štěňat neměla být přítomna fena - i ona by byla daleko rychlejší než štěňata.
Během prvních několika týdnů života by štěňátko samozřejmě mělo vypadat jako kulička, ale pokud tak vypadá i kolem 13. týdne, uberte trošku na krmné dávce. Ve věku 3,5-4 měsíců pak opět mírně omezte krmnou dávku - rozhodně ne tak, aby štěně bylo hubené, ale abyste měli jistotu, že nebude tlusté. Pokud si nejste jisti, jak na tom se svou váhou je, poraďte se se svým veterinářem.
Kolem 6. měsíce, v závislosti na plemeni, dochází k růstovému sprintu a pejsek se stává dlouhým a hubeným. Ale nestrachujte se, do věku 1 roku jeho tělo vše dožene!

CO KRMIT

Kvalitní komerčně vyráběná krmiva pro štěňata jsou nejlepší. Dodávají mladému rostoucímu organismu vše, co potřebuje:energii, bílkoviny, vlákninu, vitamíny i minerály.Krmiva určená pro dospělé psy, nejsou vhodná pro štěňata, protože jejich nároky na skladbu potravy jsou jiné.
Ve věku od 3 do 20 týdnů je růst štěňat přímo astronomický a příjem potravy tomu musí odpovídat. Pokud jde o dávky krmiva a vy krmíte kvalitní komerční krmivo, držte se vždy dávkovacích tabulek, které jsou na obalech.
Nezapomeňte: Pro štěňata velkých a obřích plemen vybírejte krmiva jim specielně určená. Obsahují složky vyživující chrupavky a kosti a tím pomáhají snížit riziko vzniku degenerativního onemocnění kloubů.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3