COVID-19 Opatření ke COVID-19

Vakcinační doporučení

Vakcinační doporučení

V Poslední době se dlouho zažitá dogmata při očkování začínají pomalu měňit. Odborná lékařská diskuze se zaměřuje na vakcinační schémata u různých věkových skupin zvířat a nutnost pravidelných každoročních revakcinací. Naše klinika tyto trendy pečlivě sleduje a do budoucna se odbornými závěry bude i řídit. Zatím však stále platí ,že ochrana je vždy lepší než léčba a proto by všichni psi by měli být očkováni. I v případě, že si pořídíte staršího psa a nevíte zda byl v minulosti vakcinován, je lepší jej znovu přeočkovat.

S očkováním se u štěňat začíná okolo 6-7týdne života první vakcinací proti několika potenciálně smrtelným infekčním nemocem. Rozsah této první vakcinace záleží na tom jak je štěně přesně staré, z jakého pochází prostředí, jaký je jeho zdravotní a výživný stav atd.
Následná přeočkování by měla probíhat zhruba každé 3 týdny.. Přesný očkovací plán Vám navrhneme vždy individuálně, podle toho kde se bude Váš pejsek pohybovat, a podle toho jaké budete na ochranu jeho zdraví mít požadavky. Zde je několik základních informací o nemocech, proti kterým by vaše štěně mělo být chráněno:


 

PSINKA (D)

Je to infekční virové onemocnění postihující dýchací, trávicí a nervový aparát psa, nebezpečné nejen pro štěňata. Je to velmi závažné onemocnění téměř vždy se špatným koncem.Většinou je součástí združené vakcíny proti několika nemocem (DHPPiL). U malých štěňat se někdy jako první dávka aplikuje v kombinaci s Parvovirózou ve vakcíně Nobivac Puppy DP

nobivac puppy


 

PARVOVIRÓZA (P)

Jedno z nejvážnějších nakažlivých onemocnění štěňat, způsobené parvovirem. Vyvolává silný průjem a zvracení za současného potlačení obranyschopnosti organismu. Může být smrtelné, i pokud se léčí. Rotvajleři, Dobrmani a Pitbulové jsou s největší pravděpodobností vnímavější k tomuto onemocnění než jiné rasy.Většinou je součástí združené vakcíny proti několika nemocem (DHPPiL).U malých štěňat se někdy jako první dávka aplikuje v kombinaci s Parvovirózou ve vakcíně Nobivac Puppy DP

 

HEPATITIDA (H)

Nobivac DHPPi

Neboli infekční zánět jater způsobený adenovirem. Krom jater postihuje i oči a může způsobovat poruchy reprodukce. Velice vážné onemocnění projevující se žloutenkou, není přenosné na lidi. Většinou je součástí združené vakcíny proti několika nemocem (DHPPiL).


 

LEPTOSPIROZA (L)

nobivac lepto

Bakteriální infekční onemocnění postihující játra a ledviny, přenosné z moči nakažených hlodavců. Může postihnout i lidi. Většinou je součástí združené vakcíny proti několika nemocem (DHPPiL). Existuje i jako samostatná vakcína, takže pokud proti ní není pejsek očkován, lze to kdykoli napravit.


 

PARAINFLUENZA (Pi)

pneumodogEurican dhppil

Parainfluenzal, postihuje horní cesty dýchací a velice rychle se přenáší mezi psy. Většinou je součástí združené vakcíny proti několika nemocem (DHPPiL), nebo jako součást vakcíny proti psincovému kašli Pneumodog. Z polyvalentních vakcín používáme Nobivac DHPPiL nebo Eurican DHPPiL


 

BORELIÓZA (B)

Merilym

Infekční onemocnění přenášené nakaženými klíšťaty. Klinické projevy u psů mohou být velmi rozmanité. Často jsou postiženy klouby, nervový aparát, mízní uzliny aj. Lymská borelióza je onemocnění, které se v našich podmínkách běžně vyskytuje. Zdrojem nákazy pro psy jsou infikovaná klíšťata. Nemocný pes naštěstí nemůže nakazit jiná zvířata ani člověka. K nákaze člověka však může dojít, když majitel holou rukou vytahuje psovi klíště. V oblastech výskytu boreliózy je nejúčinnější metodou boje s nákazou očkování psů. Nejideálnějším obdobím, kdy zařadit očkování boreliózy do vakcinačního schématu, je zima a předjaří, což je doba před začátkem sezóny výskytu klíšťat. V prvním roce se provádí dvakrát v rozmezí tří týdnů. Následné vakcinace se provádí jedenkrát ročně. Nejčastěji používáme vakcínu Merilym, nebo v případě přání Biocan B.


 

VZTEKLINA (R)

 

Velice závažné onemocnění z hlediska možného přenosu na člověka. Virus je přenášen nakaženými savci (lišky, lesní zvěř, psi, kočky,...). K nakažení může dojít jen při průniku slin infikovaného jedince do krevního oběhu (pokousáním). Mezi projevy nemoci patří: ztráta plachosti, agresivita, ztráta koordinace, neschopnost polykat, strach z vody. Pokud dojde k těmto projevům, je onemocnění neléčitelné. Efektivní léčba pro lidi, pokud začne ihned po infikaci, bohužel neexistuje pro zvířata.

Rabisin
Nevakcinovaný pes, který přišel do styku se vzteklinou, musí být utracen nebo držen v karanténě po dobu 6 měsíců pod přísným dohledem. Vakcinovaný pes je velmi dobře chráněn před nákazou, ale i tak by měl být po jistou dobu v karanténě. Zákon ve většině zemí vyžaduje očkování psů a koček proti vzteklině.
Štěňata by měla být poprvé očkována ve věku 3-4 měsíců s pravidelným přeočkováním po 12 měsících nebo v závislosti na použité vakcíně po 3letech.Nejčastěji používáme vakcíny Rabisin a Nobivac R


 

BORDETELLA (Bb)

Je to jeden z bakteriálních původců psincového kašle - infekčního onemocnění horních cest dýchacích, projevující se úporným suchým dráždivým kašlem. Pokud váš pes často přichází do psího kolektivu, neměli byste na toto očkování zapomenout. Používáme nejčastěji intranasální vakcínu Nobivac KC KCpneumodog

která má následující výhody:

-Malý objem vakcíny, snadná aplikace i malým psům
-Aplikace pouze do jedné nosní dírky
-Bezpečný pro březí feny a štěňata od 2 týdnů stáří
-Chráněnost již za 72 hodin po jediné dávce
-Roční revakcinace

V některých případech ještě používáme i klasickou injekční vakcinaci vakcínou Pneumodog.


 

TETANUS (T)

 

Tetanus je typická infekce po poranění.Poranění to mohu být různá, hluboké kousné rány, tržné nebo bodné rány vzniklé při pobytu v přírodě. Po proniknutí do rány se ze spor vyvinou bakterie, které vylučují toxiny, které způsobují hlavní příznaky onemocnění.Ohroženou skupinou psů jsou štěňata v období výměny mléčného chrupu. U mladých psů jsou totiž velmi vhodnou vstupní branou infekce prázdná zubní lůžka mléčných zubů, která zasahují hluboko do kosti a tudy je nejsnadnější cesta pro spory tetanu do organismu.Jedním z prvních příznaků tetanu je zvýšené napětí hlavových svalů, napjatost kůže i podkoží, což má za následek nepřirozené postavení uší, zvrásnění kůže na čele a temeni hlavy a protažení koutků tlamy dozadu, což je typický projev tzv. sardonický úsměv - je to typický příznak tetanu u psů.

Biocan T


 

 

Na našich pracovištích se snažíme používat takové vakcíny, které nejen vyvolají nejlepší imunitní odpověď a tím i vysokou obranyschopnost vašeho pejska, ale také takové, se kterými máme dobré zkušenosti co se týče nežádoucích postvakcinačních reakcí. Tyto reakce nejsou po očkování časté, ale samozřejmě se u některých jedinců vyjímečně vyskytnout mohou.



Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3