Kastrace

Kastrace

Nepřiměřené množení psů a koček se stává v dnešní době velkým problémem. Je jisté, že váš pes je pro vás nesmírně důležitý, je to dobrý přítel, hlídač. Stejně tak i vaše kočka patří do rodiny a máte ji rádi....Na druhé straně jen málokdo ví, kolik je opuštěných a bezprizorních psů a koček, kteří volně pobíhají, mnohdy nás a především naše děti ohrožují a mohou být vážným zdrojem infekcí.

Něco málo o fyziologii rozmnožování psů a koček

Kočka i kocour jsou pohlavně zralí již od věku 6 měsíců. V období „mrouskání" mění kočky své chování, jsou neklidné, hlasitě mňoukají, často se toulají. Kočka je schopná pářit se každé 3-4 týdny a při tomto páření dochází k tzv. provokované ovulaci. V jednom roce mívá kočka průměrně 2 vrhy koťat. Kocour je schopen plodit potomstvo po celý rok.
Pes a fena dosahují schopnost rozmnožovat se ve stáří 6-9 měsíců. Fena je schopná páření zhruba 2x ročně, říje trvá asi tři týdny a oplozeníschopná je fena zhruba 9.-13. den od začátku říje (tj. od objevení se krvavého výtoku z pochvy). V této době jsou feny neklidné, neposlušné, častěji močí, mohou utíkat a vyhledávat psy.

Možnosti zabránění říje

1.medikamentózní

 • pomocí tablet nebo injekcí dojde k dočasnému oddálení říje.
 • vhodné pouze v konkrétních případech (dovolená, výstava atd.)
 • nedoporučuje se jako dlouhodobé řešení
 • rizika: prodloužení nástupu další říje, popř. říje nenastoupí již nikdy, vznik zánětu dělohy, utlumení tvorby krvinek v kostní dřeni...

2.Chirurgický zákrok

odstranění pohlavních orgánů a tím trvalá neplodnost

Ovariohysterektomie - kastrace fen a koček

 1. odstraní se vaječníky, vejcovody a děloha
 2. vymizí všechny nežádoucí projevy spojené s říjí
 3. po kastraci v prvním roce života se snižuje pravděpodobnost nádorového onemocnění mléčné žlázy

Orchidektomie-kastrace psů a kocourů

 1. odstraní se varlata, nadvarlata a část chámovodů
 2. odstraňuje nežádoucí projevy pohlavního chování samců-toulání se, vyhledávání říjivých samic, značkování teritoria

 

Mýty a kastrace

Není pravda, že zvířata po kastraci ztloustnou, záleží na majiteli, zda je bude překrmovat. Také není pravda, že samice by měla mít před kastrací aspoň jednou mláďata, nejvhodnější věk ke kastraci je mezi 6. a 12. měsícem.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

 • Hledáme nové kolegy

  Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3